2024.03.26. 05:00
Tovább virágzik a csomagos csalás, a figyelmetlenek nagyon ráfázhatnak
Legyen résen, sms-ben érkező kérésre sose adja meg a bankkártyaadatait!
Illusztráció: Shutterstock
Folyamatosan felhívjuk a figyelmet arra, hogy semmilyen körülmények között ne adják meg a bankkártyájuk adatait csomagküldő szolgálatoktól érkező értesítések alapján. Ennek ellenére sajnos még sokan megteszik ezt
– hangsúlyozza a rendőrség a hivatalos oldalán.
Egy látszólag csomagküldő szolgálattól érkező sms alapján egy győri lakos az üzenetben kapott linkre kattintva megadta a bankkártyájának adatait, a CVC-kódot és a lejárati időt, továbbá egy mobilfizetési megoldáshoz kapott kódot is – írja a Police.hu. Hamarosan ismeretlen csalók vásároltak külföldön az illető számlájának terhére.
Nem győzzük hangsúlyozni, legyen mindig óvatos, ne hagyja, hogy átverjék!
- Ha csomagot vár, ellenőrizze a kapott üzenet telefonszámát! Magyarország nemzetközi előhívószáma +36. Ha nem így kezdődik a küldő száma, mindenképpen gyanakodjon!
- Ha az üzenet ugyanarra a szolgáltatóra hivatkozik, mint akitől ténylegesen vár csomagot, egyáltalán nem biztos, hogy valóban onnan keresik!
- A csomagküldő szolgálatok soha nem kérik el bankszámlájának, valamint bankkártyájának adatait, illetve a CVC-kódot sem. Csak a névre, a szállítási címre, illetve a közvetlen elérhetőségekre (telefon, e-mail) van szükségük.
Ezeket az információkat azonban a rendelés leadásakor a webshop részére kell megadni. Ők veszik fel a kapcsolatot a szállítást végző vállalkozással, majd adják át részére ezeket az adatokat.
Íme egy példa a csaló üzenetre:
Krimi
- Rémisztő: lovak rohangáltak a forgalommal szemben az M5-ös autópályán
- Megint a rendőrség nevével élnek vissza: így szúrhatja ki a csaló üzeneteket
- Kamionnal csempészte a drogot Magyarországra a bűnbanda
- Figyelmeztet a katasztrófavédelem: innen indul a legtöbb lakástűz
- Bravúr! Nigériai csalókat fogott el a magyar rendőrség