ERDON Helyi hírek

2008.10.22. 13:58

Sólyom László a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálatnál Székelyföldön

<p>Sólyom László, a Magyar Köztársaság Elnöke Székelyföldi látogatásának keretén belül szombaton meglátogatta a - Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat által az elmúlt években, több mint 400 millió Ft-ért felújított és kibővített - csíkszentmártoni Gyermekközpontot.</p>

A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat és Hargita Megye Tanácsa között, 2008. május 22-én kötött szerződés értelmében, a Gyermekközpontot a Gyermekmentő a megyének ajándékozta; az ingatlan 25 éven keresztül csak a szerződésben meghatározott gyermek-egészségügyi és gyermekvédelmi célokra működtethető. A szerződés telekkönyvi bejegyzését igazoló dokumentumot Sólyom László, a Magyar Köztársaság Elnöke vette át október 25-én, szombaton, Hargita Megye Tanácsa Elnökétől. A 90-es években életveszélyessé nyilvánított épületet a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat teljesen felújította és új szárnyak építésével a korábbi alapterületének több mint négyszeresére bővítette. Az így létrejött több mint 1800 m2-es épületkomplexumban 5 különböző intézmény működik, és remélhetőleg rövidesen a hatodik intézmény is megnyílik. Köztársasági elnök urat a Gyermekközpontnál Dr. Edvi Péter, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat elnöke várta és mutatta meg neki az épületben működő intézeteket. Csíkszentmárton önkormányzata (a megyén keresztül) ajándékba kapta a Gyermekközpontban üzemeltetett községi óvodát és a számítógépes klubbot. A Magyar Köztársaság Elnöke találkozott az óvónőkkel és az iskola igazgatójával, illetve megtekintette a számítógépes klubtermet. A Csibész Alapítvány a Gyermekközpontban Leányanya Otthont, valamint Napközit működtet óvodás- és iskoláskorú gyermekek részére, a napközi azoknak a szülőknek nyújt nélkülözhetetlen segítséget, akik csak késő délután vagy este tudják gyermekeiket hazavinni. Sólyom László a Leányanya Otthonban olyan anyákkal és gyermekekkel találkozott, akik az utcáról kerülhettek biztonságos, kultúrált környezetbe. Mindezek mellett az intézményben kapott helyet, a Hargita Megyei Sürgősségi Kórház kihelyezett részlegeként, egy Korai Fejlesztő Központ, mely a látogatáson különösen nagy hangsúlyt kapott, köszönhetően annak, hogy ez lesz a régió első ilyen jellegű intézete, ezzel hiánypótló szerepet töltve be Székelyföld egészségügyi intézményeinek sorában.

A Korai Fejlesztő Központban nem csak gyermek-szakorvosi rendelő, hanem logopédiai, gyógypedagógiai fejlesztőszobák, gyógytornára alkalmas gyógytornaszobák, valamint hidroterápiához szükséges gyógy- illetve fejlesztő medence is található.

A Korai Fejlesztő Központ megnyitására 3000-4000 gyermek vár Székelyföld területén, és várhatóan Székelyföld területén kívülről is érkeznek majd fejlesztésre, terápiára gyermekek.

A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat kötelezettségvállalása nem szűnik meg az épület átadásával. A Megyei Közegészségügyi Igazgatósággal, illetve a Hargita Megyei Kórházzal kötött megállapodás értelmében a Szolgálat 5 éven keresztül képzi és továbbképzi a Központ munkatársait és a munkában közreműködő orvosokat, egészségügyi dolgozókat Székelyföldön, Magyarországon, valamint Németországban.

A Korai Fejlesztő Központhoz tartozik egy nővérszálló is, amely a Korai Fejlesztő Központban dolgozó szakszemélyzet számára biztosít szállást. Végül, de nem utolsó sorban Sólyom László meglátogatta a csíkszentmártoni Önkéntes Tűzoltóság bázisát, mely az épület egyik szárnyában kapott helyet. Megtekintette a tűzoltó szertárat, illetve a tűzoltóautót, amit - egy korábbi, nagy kárt okozó csíkszentmártoni tűzeset után néhány hónappal - a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat adományozott a településnek.

A Csíkszentmártoni Gyermekközpont építése és adományozása a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat 18 évvel ezelőtt elkezdett romániai egészségügyi programjának egyik része. A Szolgálat, közel 60 önkéntes orvosának bevonásával, Nagyváradtól Bákó megyéig vizsgálja, kezeli a romániai gyermekeket, együttműködve a román Egészségügyi Minisztériummal, az Orvoskollégiummal, és a helybeli orvosokkal. Az egészségügyi program keretén belül Csíkszentmárton és a környező falvak különös hangsúlyt kapnak, mivel ez az a terület, amely kapcsán a Nemzetközi Gyermekmenő Szolgálat 1993-ban aláírta első együttműködési szerződését a román Egészségügyi Minisztériummal. Az együttműködés keretén belül 14 évvel ezelőtt Csíkszentmártonban és a környező falvakban nem csak a gyermekek vizsgálata és gyógyítása kezdődött meg, hanem egészségnevelése is. Ennek a munkának köszönhetően ezekben a falvakban a 12 év alatti gyermekeknek jobb a fogazata, szinte minden gyermeknek megfelelő szemüvege van és a hallássérült gyermekek is rendelkeznek a szükséges hallókészülékekkel. Az önkéntes orvosok áldozatkész munkájának eredménye már most érzékelhető és várhatóan évről évre mérhetőbb lesz a munka eredménye. Sólyom László, a Magyar Köztársaság Elnöke és kísérete elutazott Csíkszentmártonból, majd vasárnap Edvi Péterrel közösen megtekintették többek között a gyimesbükki iskola épülő tornatermét és a már elkészült számítógépes oktatótermét, valamint könyvtárát, melyet a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat épített Gyimesbükk önkormányzatával közösen.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!