Túlélés gombnyomásra

2022.05.07. 13:45

Megoldhatja globális ivóvízhiányt egy táskaméretű eszköz

Címkék#ivóvíz

A mindössze 10 kilót nyomó eszköz működéséhez kevesebb energiára van szükség, mint egy telefontöltőhöz.

Megoldhatja globális ivóvízhiányt egy táskaméretű eszköz

Bolygónk több mint 70 százalékát víz borítja, aminek több mint 96 százaléka az óceánokból származik. Ennek ellenére a világon körülbelül 1,1 milliárd ember nem jut tiszta ivóvízhez, és 2,7 milliárd ember küszködik a vízhiánnyal. A probléma egyik lehetséges gyógymódja a sós víz sótalanítása, ám az eljárás nehézkes és költséges, ráadásul nagyrészt a tehetősebb országokra korlátozódik. A Massachusettsi Műszaki Egyetem azonban kifejlesztett egy könnyen hordozható, aktatáska méretű egységet, amely egy gombnyomással képes sótalanítani a vizet – olvasható az Origo cikkében.

A mindössze 10 kilót nyomó eszköz működéséhez kevesebb energiára van szükség, mint egy telefontöltőhöz, és egy kicsi, hordozható napelem oldja meg a töltését.

Ráadásul olyan ivóvizet termel, amely meghaladja az egészségügyi világszervezet minőségi előírásait is.

A piacon már vannak más hordozható sótalanító egységek is, ám az MIT készüléke kizárólag elektromos energiát használ az ivóvízből származó részecskék eltávolítására. Nincs tehát szükség szűrőkre, ami nagymértékben csökkenti a hosszú távú karbantartási igényeket.

Az eszköz egy 10 éves utazásnak a betetőzése, amelyet én és a csoportom tettünk meg. Évekig dolgoztunk az egyes sótalanítási folyamatok mögött meghúzódó fizikai tényezők kidolgozásán, szóval most óriási dolog mindezt a fejlesztést egy dobozba tenni, beleépíteni egy rendszert és az óceánban bemutatni

– mondta Jongyoon Han, az elektromérnöki, számítástechnikai és biológiai mérnöki professzor, valamint az MIT Elektronikai Kutatólaboratóriumának (RLE) tagja a ZME Science tudományos portálnak.

Az új készülék sikerének a titka az ionkoncentrációs polarizációnak (ICP) nevezett technika, amelyet több mint egy évtizede vezettek be az egyetemen. A szűrési eljárás használata helyett az ICP elektromos mezőt alkalmaz a vízcsatorna felett és alatt elhelyezett membránokon. A membránok taszítják a pozitív vagy negatív töltésű részecskéket (beleértve a sómolekulákat, a baktériumokat és a vírusokat), ahogy elhaladnak mellettük. A feltöltött részecskéket egy második vízsugárba vezetik, amely végül kiürül. Ez eltávolítja mind az oldott, mind a lebegő szilárd anyagokat, lehetővé téve a tiszta víz áthaladását a csatornán. Ráadásul a technológia csak alacsony nyomású szivattyút igényel, így az ICP nem használ annyi energiát, mint más meglévő technikák.

Ezen felül a kutatók egy második, elektrodialízis néven ismert eljárást alkalmaznak.

A szakemberek befejezték a laboratóriumi kísérleteket, majd elvitték új készüléküket a bostoni Carson Beach-re, ahol a part közelében helyezték el és a tápcsövet a vízbe dobták. Az eszköz körülbelül fél óra alatt megtöltött egy ivópoharat tiszta, iható vízzel. A kutatók most azon dolgoznak, hogy a készüléket még inkább felhasználóbarátabbá tegyék, és megpróbálják tovább javítani az energiahatékonyságát. Ezt követően szeretnék a technológiát kereskedelmi forgalomba hozni.

Borítóképünk illusztráció (Shutterstock)

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!