2025.03.10. 06:00
Egyre közelebb a mamut feltámasztásához: génszerkesztéssel gyapjas egereket hoztak létre
A Colossal Biosciences (Colossal) amerikai biotechnológiai vállalat kutatásokat végez a kihalt gyapjas mamut újjáélesztésére. Sikerült létrehozniuk egy „gyapjas mamutra emlékeztető hosszú szőrű egeret”.

Forrás: Shutterstock
Fotó: Daniel Eskridge
Tudósok szerint bolygónkon óránként 6, naponta 150, évente 55 ezer faj hal ki. A World Animal Foundation előrejelzése szerint 2050-re akár az összes faj fele kihalhat.
Az amerikai Colossal Biosciences néhány éve számos kihalásellenes projektet indított, géntechnológiával fel akarják támasztani többek között az 1690-re kipusztult dodót és tilacint (erszényesfarkas vagy tasmán tigris), de fő céljuk a mamut életre keltése és újbóli elterjesztése a tundrán.
Az emberiség felhasználhatja ennek a technológiának az erejét Földünk meggyógyítására és jövőjének megőrzésére a kihalt állatok újratelepítése révén
– mondja Ben Lamm, a Colossal Biosciences társalapítója és vezérigazgatója a ScienceAlertnek.
Azonkívül, hogy visszahozzuk az ősi, kihalt fajokat, például a gyapjas mamutot, képesek leszünk technológiáinkat a kihalás szélén álló, kritikusan veszélyeztetett fajok megmentéséhez is használni.
A Colossal egy közeli rokon fajból származó őssejteket módosítja a kipusztult faj megfelelő genomja alapján. A mamut esetében ez konkrétan az elefánt génszerkesztésével zajlana.
Így a mamutfeltámasztási projekt az ázsiai elefánt, a gyapjas mamut legközelebbi genetikai rokonának genetikai módosítására összpontosít, hogy visszaadja a gyapjas mamut tulajdonságait, például a szőrös testet és a bőséges zsírrétegeket. A kutatócsoport 59, 1,2 millió és 3500 évvel ezelőtt élt gyapjas mamut, sztyeppei mamut és kolumbiai mamut genomját elemezte.
Az ázsiai elefántok vemhességi ideje azonban meglehetősen hosszú, 22 hónap, így túl sokáig tartana a kísérleteket végrehajtani. Ezenkívül az ázsiai elefántoknak összetett társadalmi struktúrájuk és magas kognitív képességük van, és mivel ők maguk is veszélyeztetett fajok, etikailag is nehéz velük próbálkozni.
Így hát egy olyan fajhoz fordultak, amelyet több mint egy évszázada használnak genetikai kísérletekhez – az egérhez. Az egereken mindenféle genetikai manipulációt elvégezhetnek, felhasználhatják az embrionális őssejteket, s könnyen figyelemmel követhetik az újabb és újabb generációkat.
A Colossal azonosította azokat a „mamutgéneket”, amelyek egyértelműen különböznek az ázsiai elefántokétól, köztük hét, a gyapjas mamut hosszú bundájához kapcsolódó gént, valamint egy gént, amely megváltoztatja a zsíranyagcserét.
Ezután három különböző génszerkesztési technikával bejuttatták a gyapjas mamut megfelelő génjeit egérembriókba.
Azok az egerek, amelyekbe a gyapjas mamut génmutációt bevitték, rendkívüli módon eltérnek szülőiktől: hosszú, aranysárga szőrük van, jellegzetes hullámos szerkezettel. A genetikailag módosított egerek szőrzete háromszor hosszabb volt, mint a vadon élő egereké.

Forrás: Colossal Biosciences
Az általuk létrehozott, genetikailag módosított egeret Colossal Woolly Mouse-nak nevezték el.
„Azzal, hogy a mamut génjeit használva hidegtűrő tulajdonságot alakítottunk ki élő állatokon, bebizonyítottuk, hogy képesek vagyunk újra elvégezni a természet több millió évnyi munkáját. Életre fogjuk kelteni a gyapjas mamutot” – mondja Ben Lamb.
Digitália
- Miért előzheti meg Kína az Egyesült Államokat a robotiparban?
- Mi történik valójában, ha törlünk egy üzenetet?
- Miért vakul meg az agyunk napi 2 órára? Hogyan alakítja az agy a valóságot?
- Űrtechnológia a várostervezésben: piacra került a magyar mérnökök új fejlesztése
- Galaxisok milliói tárulnak fel a Euclid űrtávcső legújabb égtérképein