Tanügy

2024.03.25. 16:05

Ligia Deca: Nem módosul idén a képességfelmérő vizsga és az érettségi

Illusztráció

Fotó: Alexandru Nițescu

Agerpres

Nem módosul idén sem a nyolcadikosok országos képességfelmérő vizsgája, sem az érettségi - szögezte le hétfőn Ligia Deca. A tanügyminiszter sajtótájékoztatón közölte, hogy a nyolcadikosok országos képességfelmérő vizsgáját és az érettségit a megszokott formában szervezik meg az idén.
A tárcavezető fontolóra veszi, hogy azok a javító tanárok, akiknek értékelése a képességfelmérő próbavizsgán helytelennek bizonyult, csak egy továbbképző kurzus elvégzése után vállalhassanak a nyári vizsgán ilyen feladatot. Idén ugyanis első alkalommal véletlenszerűen kijelölt értékelők javították digitálisan a próbavizsga-dolgozatokat, és Deca szerint a jelzett problémák egyike, hogy a két javító tanár által adott osztályzat közötti különbség meghaladta az egy pontot. Az új rendszerrel az volt a másik gond, hogy mivel nagyon kevés javítótanár volt, túl nagy számú dolgozat jutott egy tanárra - mondta még az oktatási miniszter.

A hétfői sajtótájékoztatón azt is bejelentette, hogy módosítják az iskolai ösztöndíjak rendszerét is. Ligia Deca szerint a módosításokat tartalmazó tervezetet hamarosan közvitára bocsátják az ösztöndíjak odaítélését szabályozó sürgősségi rendelet tervezetével együtt, az új előírásokat a 2024-2025-ös tanévtől alkalmazzák majd.
A tárcavezető emlékeztetett, hogy a tanulók jelenleg 1-es, illetve 2-es típusú kiválósági ösztöndíjat, érdemösztöndíjat, továbbá szociális, szakiskolai, valamint kiskorú anyáknak járó ösztöndíjat kaphatnak. Ezek mellett bevezetik a teljesítményserkentő ösztöndíjat, amelynek célja a közepesen teljesítő tanulók motiválása a fejlődésre. Az ösztöndíj összege havi 300 lej lesz, és azok a legalább 7-es éves tanulmányi átlaggal rendelkező tanulók kaphatják meg, akik a legjobban teljesítő 30 százalékba tartoznak az osztályukban. Részesülnek az ösztöndíjban továbbá azok a daganatos vagy krónikus betegségben szenvedő tanulók is, akik több mint négy hétig úgynevezett kórházi iskolában vagy otthon tanultak. Az ötödik osztályosok esetében a tanév első két tanulmányi moduljában elért eredményeket, a kilencedikeseknél pedig a felvételijegyet veszik alapul az ösztöndíj odaítélésekor - magyarázta Deca.
Az érdemösztöndíjat a továbbiakban is megkapja minden olyan diák, aki 9,50-es vagy annál magasabb éves tanulmányi átlagot ért el, akkor is, ha számuk meghaladja az osztály létszámának 30 százalékát. Az érdemösztöndíj összege változatlanul 450 lej lesz havonta.
Az érdem- és teljesítményserkentő ösztöndíjakra egy osztály tanulóinak legalább 30 százaléka jogosult. Csak akkor lehet kisebb a jogosultak aránya, ha ennél kevesebben tesznek eleget a követelményeknek. A 10-es magaviseleti jegy feltétele a kiválósági, az érdem- és a teljesítményserkentő ösztöndíj odaítélésének, ugyanakkor a tervezet azt is előírja, hogy azok a tanulók, akiknek legalább tíz igazolatlan hiányzásuk van, az adott hónapban nem kapják meg az ösztöndíjat - számolt be a miniszter.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában