4 órája
XIV. Leó pápa: Mondjunk nemet a szavakkal és képekkel vívott háborúra
Nemet kell mondanunk a szavak és képek háborújára – üzente a sajtó munkatársainak XIV. Leó pápa, aki a konklávé alatt dolgozó több ezer újságíró közül több százat fogadott hétfőn a vatikáni audienciateremben.

Képernyőkép
Forrás: www.vaticannews.va
MTI
Beszédében a békét szolgáló kommunikációt szorgalmazott, olyant, amely nem a minden áron való elismerést vadássza, nem támad és a versengés helyett az igazságot keresi. XIV. Leó egyben az egyház szolidaritását fejezte ki az igazság elmondása miatt bebörtönzött újságíróknak, akiknek szabadon engedését sürgette.
Az új egyházfő a hagyomány szerint megválasztása után az elsők között találkozott a nemzetközi sajtó képviselőivel. A vatikáni tudósítók szövetségének adatai szerint a találkozón több mint háromezren voltak jelen a konklávé alatt a helyszínen dolgozó még több újságíróból.
Az audienciateremben a televíziók, rádiók, nyomtatott sajtó munkatársai gyűltek össze, és nem hiányoztak a bloggerek, közösségi oldalak tartalomkészítői sem, valamint az operatőrök, műszaki szakértők. XIV. Leó pápát megérkezésekor hatalmas taps fogadta, ő pedig mindenekelőtt köszönetet mondott a sajtó munkájáért.
Beszédében másfajta kommunikációt szorgalmazott: olyat, amely a békét szolgálja, nem a minden áron való elismerést vadássza, nem öltözik támadó szavakba, nem a versengési modellt követi, és az igazság keresését nem választja el a szeretettől.
A béke velünk egyenként kezdődik, azzal a gesztussal, ahogyan a másikra tekintünk, ahogyan a másikat hallgatjuk
– mondta az egyházfő. Hozzátette: „nemet kell mondanunk a szavak és képek háborújára, el kell utasítanunk a háború paradigmáját”.
XIV. Leó az egyház szolidaritását fejezte ki az igazság keresése és elmondása miatt bebörtönzött újságíróknak, akiknek szabadon engedését sürgette. Külön említette a háborúkról az életük kockáztatásával tudósítókat. Úgy vélte, az egyház számára ezek az újságírók tanúságot tesznek, mivel bátran védik a népek méltóságát, igazságát és tájékozódáshoz való jogát.
Csakis a tájékozott népek hozhatnak szabad döntéseket
– mondta a pápa. Megjegyezte, hogy a vélemény- és sajtószabadság értékének őrzése közös felelősség.
XIV. Leó pápa szerint nehéz időket élünk, amelyek kihívást jelentenek mindannyiunk számára, és amit nem tudunk elkerülni. Olyan időket, amelyek „mindannyiunktól megkövetelik, hogy ne engedjünk a középszerűségnek”. Hangsúlyozta, hogy az egyháznak el kell fogadnia a kor kihívásait, de nem létezhet időn és történelmen kívüli kommunikáció és újságírás sem.
Jelentős kihívásnak nevezte egy olyan kommunikáció megteremtését, amely kivezet a mai Bábel-toronyból, amelyben a szeretet nélküli, gyakran ideologizált és részrehajló nyelvezetek zavarosságot teremtenek. A szavak és a stílus kiválasztása fontosnak számít, a kommunikáció nem kizárólag információátadás, hanem a párbeszédet elősegítő kulturális és emberi környezet, főleg a mai digitális világban – hangoztatta.
Fegyvermentesítsük az információszolgáltatást minden előítélettől, haragtól, fanatizmustól és gyűlölettől: tisztítsuk meg az agresszivitástól
– hangoztatta XIV. Leó. Harsogó, izomból gyakorolt kommunikáció helyett meghallgatásra képes, a hang nélküli gyengék szavát képviselő informálást sürgetett. „Fegyverezzük le a szavakat, és hozzájárulunk a Föld lefegyverzéséhez” – mondta.
XIV. Leó pápa a termen végighaladva több rögtönzött kérdésre válaszolt: megerősítette, hogy első külföldi útja valószínűleg Törökországba vezet a niceai zsinat (325) évfordulója alkalmából. Azt mondta, egyelőre nem tervez az Egyesült Államokba utazni.