5 órája
A diaszpórában három napon át zajlik a szavazás

Fotó: Haáz Vince/Székelyhon
A diaszpórában élő román állampolgárok három napon át, május 16-án, 17-én és 18-án szavazhatnak az elnökválasztás második fordulójában, amelyre 965 szavazókörzetet alakítottak ki a hatóságok.
A külképviseleti szavazóhelyiségekben a választások napján külföldön tartózkodó román állampolgárok voksolhatnak, függetlenül attól, hogy külföldre szól a lakhelyük vagy sem.
A legtöbb szavazóhelyiséget Olaszországban és Máltán (161), Spanyolországban (147), Nagy-Britanniában (108), Franciaországban és Monacóban (69), a Moldovai Köztársaságban (64), az Egyesült Államokban (50), Belgiumban (29) és Hollandiában (23) alakították ki.
A 2024-es elnök- és parlamenti választáshoz képest 29 szavazóhelyiséget áthelyeztek közeli településekre. A döntést az ottani román közösségek képviselőivel folytatott konzultáció után hozták meg. Ugyanakkor öt franciaországi, nagy-britanniai és spanyolországi szavazókörzet eltérő helyen lesz a második fordulóban a két héttel ezelőtti első fordulóhoz képest.
***
Külföldön három napon át lehet szavazni.
Május 16-án, pénteken, valamint május 17-én, szombaton helyi idő szerint 7 és 21 óra között tartanak nyitva a külföldi szavazóhelyiségek. Az urnazáráskor a szavazóhelyiségben tartózkodó, valamint a szavazóhelyiség előtt sorban álló választók 23 óra 59 percig leadhatják a szavazatukat.
Május 18-án, vasárnap helyi idő szerint 7 és romániai idő szerint 21 óra között lehet majd szavazni a külföldi szavazóhelyiségekben. Az urnazáráskor a szavazóhelyiségben tartózkodó, valamint a szavazóhelyiség előtt sorban álló választók romániai idő szerint 23 óra 59 percig leadhatják a szavazatukat.
***
A külföldön élő román állampolgárok levélben is szavazhattak az elnökválasztáson.
Az Állandó Választási Hatóság adatai szerint a www.votstrainatate.ro portálon benyújtott erre irányuló 6496 kérelemből 6085 tett eleget a törvényben előírt követelményeknek.
A legtöbben Németországból, Nagy-Britanniából, Svájcból, Franciaországból, az Egyesült Államokból, Olaszországból és Spanyolországból kérték, hogy levélben szavazhassanak.
***
A külföldön tartózkodó román állampolgárok a következő okmányok alapján voksolhatnak: személyazonosító igazolvány; elektronikus személyazonosító igazolvány; ideiglenes személyazonosító igazolvány; diplomata-útlevél; elektronikus diplomata-útlevél; szolgálati útlevél; elektronikus szolgálati útlevél; egyszerű útlevél; egyszerű elektronikus útlevél; egyszerű ideiglenes útlevél; katonai iskolák tanulói esetében katonai szolgálati igazolvány.
***
A szavazóhelyiségben a polgárok bemutatják a személyazonosító okmányukat, majd adataikat bevezetik a választási részvételt monitorozó és az illegális szavazást megelőző informatikai rendszerbe (SIMPV).
A külföldi szavazókörzeteknél csak pótlistán lehet szavazni.
Valamennyi választópolgár önállóan szavaz, zárt fülkékben, úgy, hogy a bélyegzőt annak a négyszögnek a belső részére üti, amelyen az általa preferált jelölt neve szerepel.
Szavazás után a szavazólapot bele kell helyezni az urnába, a bélyegzőt pedig vissza kell adni a választási iroda elnökének vagy a választási iroda általa kijelölt tagjának.
Az elnökválasztás május 4-i első fordulójában 973.129 román állampolgár szavazott külföldön.