Kosárlabda

2022.05.01. 01:55

Idegenben hengereltek a váradi kosarasok

Az utóbbi évek talán legjobb teljesítményét nyújtva ledolgozta hatalmas hátrányát idegenben a VSK U, így a második helyen zárta az alapszakaszt.

Forrás: baschet.ro

A férfi kosárlabda Nemzeti Liga alapszakaszának utolsó, 30. fordulójában a Bukarest melletti Voluntari városába látogatott a Nagyváradi VSK U. A váradi csapat több forgatókönyvvel is számolhatott a mérkőzést megelőzően, az eredmény alakulásától függően akár a második helyre is volt még némi esélye Cristian Achim tanítványainak, de az is „benne volt a pakliban”, hogy csak a negyedik helyen zárja az alapszakaszt a VSK U. Mondanunk sem kell, hogy az alapszakasz végi helyezésnek a rájátszásban lesz kiemelt jelentősége, hiszen a második helyezett gárda pályaelőnyben játszhat a negyeddöntőben és az elődöntőben is. Ehhez azonban kisebb csodára volt szüksége Cristian Achim tanítványainak, mivel a piros-kékek januárban 82-68-as vereséget szenvedtek hazai pályán a Voluntari CSO gárdájától, így péntek délután legalább 15 ponttal kellett győzniük a Szabó Gabriella csarnokban. Tizennégy pontos különbség esetén az idegenben dobott kosarakat vették volna számításba, ehhez legkevesebb 83 pontra volt szüksége a váradiaknak, akik rögtön a mérkőzés elején jelezték, hogy nem hétvégi kiruccanásra érkeztek.

Stephen Holt remek tripláival három perc után 12–1-re elhúzott a hazaiaktól a VSK U, de a Voluntari is gyorsan bizonyította, hogy nem véletlenül nyerte meg idén a Román Kupát és szenvedett mindössze egy vereséget hazai pályán 14 mérkőzés alatt. Az 5. percre három pontosra olvadt a VSK U előnye (14–11) a negyed végére pedig már csak egyetlen pont válaszotta el a feleket (20–19). A második negyed elején a váradi Török Rolland hárompontosával először vezetett a mérkőzés során a CSO (22–20), a játékrész hajrájáig pedig fej-fej mellett haladtak a csapatok. Szünet előtt felcsillanni látszott a remény, Green jól célzott távolról, így 45–38-as VSK U előnynél mehettek pihenőre a csapatok.

A második félidőben ott folytatta a tavalyi ezüstérmes gárda, ahol az elsőben abbahagyta, a váradi játékosok kivétel nélkül nagyon fegyelmezetten védekeztek, támadásban pedig megállíthatatlannak bizonyult a gépezet. A harmadik negyed derekán már körvonalazódni látszott, hogy akár a „bűvös”, tizenöt pontos győzelem is összejöhet. A csereként beállt Mark Ogden látványos labdaszerzésekkel és zsákolásokkal demoralizálta a hazai csapatot, a 29. percben már tizennyolc ponttal vezetett a VSK U, ebből a negyed végére tizenhat maradt (74–58).

Az utolsó negyed hét Voluntari ponttal indult, így igazi érzelmi hullámvasútra ülhettek a váradi szurkolók, a hőn áhított második hely távolodni látszott. Green szerencsére nem így gondolta, az amerikai légiós kosara után ismét elkapta a fonalat az együttes. Az utolsó perc egészen elképesztően izgalmakat tartogatott, tizenkét pontos váradi előnynél Richard kockáztatott és távolról talált a kosárba, ráadásul szabálytalankodtak a honosított klasszissal szemben, aki a megítélt „bónusz” büntetőt is a kosárba juttatta (99–83). Ezzel még mindig nem volt vége, két másodperc volt hátra a rangadóból, amikor Vlad Moldoveanu ellen szabálytalankodtak a váradiak, a játékvezetők pedig hosszas videózást követően vitatható módon három büntetődobást ítéltek a Voluntari CSO javára. Az utóbbi évek egyik legjobb román kosárlabdázójának a kezében volt tehát a döntés, aki amennyiben mindhárom dobását értékesítette volna, a CSO végez a második helyen. Ekkora tétnél a legjobbak keze is megremeghet, nem történt ez másként Moldoveanuval sem, aki végül egyik büntetőjét sem dobta be.

Végeredményben 101–85-re győzött és a második helyen végzett az alapszakasz harminc fordulója után a Nagyváradi VSK U, a rájátszás első körében pedig a hetedik helyen záró Bukaresti Dinamo gárdájával játszhat az elődöntőbe jutásért. Az egyik fél két győzelméig tartó párharc első meccsét holnap 18.45-től rendezik az Antonio Alexe csarnokban, így sok ideje nem maradt a pihenésre a piros-kékeknek. A péntek esti meccs legeredményesebb váradi játékosa Kris Richard lett 24 pontjával, de a csapat kiegyensúlyozott teljesítményét is hűen tükrözi, hogy a keretből hatan is tíz pont fölé jutottak.