május 14., szerda

Bonifác névnap

Színház

5 órája

Szörnyfogócska: diákcsíny vagy bűncselekmény az iskolai bántalmazás?

A HolnapUtán Fesztivál második napján a budapesti Kerekasztal Színház Szörnyfogócska című színházi nevelési előadását nézhették meg a váradi diákok. Az előadás fókuszában az iskolai bántalmazás (bullying) kérdésköre áll.

Szörnyfogócska: diákcsíny vagy bűncselekmény az iskolai bántalmazás?

Fotó: P. Nagy Noémi

P. Nagy Noémi

Az egyre gyakrabban előforduló problémával, a bullyinggal, vagyis az iskolai megfélemlítéssel, bántalmazással foglalkozó előadással folytatódott a 13. HolnapUtán Fesztivál kedden délelőtt a Transilvania stúdióban. A Kárpáti Péter által rendezett Szörnyfogócska egy átlagos általános iskolában játszódik, és a diákok, tanárok, szülők együttműködése vagy együtt nem működése révén bontakozik ki a történet, amivel bármelyik iskolában találkozhatnánk. 
Adott egy új lány, aki iskolája bezárását követően új tanintézménybe iratkozik, itt viszont nem várják tárt karokkal, sőt folyamatosan verbális elnyomás, rossz viccek áldozatává válik. Egy nap elmondja egyetlen barátjának, hogy két fenyegető cetlit is kapott, amelyben az áll, hogy ha nem megy vissza, ahonnan jött, akkor meghal. A lány és a fiú megfogadják, hogy titokban tartják, de beszélgetésüket kihallgatja az egyik osztálytársuk, aki az információt tovább adja a többieknek is.
Innentől kezdve elindult a találgatást, hogy ki is írhatta a fenyegető üzeneteket. Bár egy egész osztályról van szó, öt szereplő (Bagaméry – Nagy Orsolya, Jobbágy Kata, Kenéz Ágoston, Lipták Ildikó, Szalai Ádám) jelenítette meg a különböző diáktípusokat, majd a tetőponton az előadás abbamaradt és a színészek közös gondolkodásra hívták a jelen levő tanulókat, akik öt csoportra osztva beszélték meg az egyes szereplők szemszögéből nézve, hogy kire gyanakodnak, ki lehet a tettes, hogyan folytatódjon a történet. Végül a diákok többségének döntése alapján kiválasztottak egy bűnbakot, és e szerint zajlott tovább az előadás, amelynek csak a végén derült ki, hogy ki is az üzenetek értelmi szerzője.

 

Az új lány bűntudatot érzett, ezért osztályfőnökének bevallja, hogy nem volt semmiféle cetli, csak ő találta ki az egészet, mert azt remélte, hogy a közös nyomozás összehozza a diáktársaival.
A csattanót követően a jelen levő fiatalok arról kellett beszéljenek, hogy szerintük mit érezhetett a megrágalmazott diák, hogyan kellett volna kezelni a helyzetet, az igazság kiderülését követően pedig mit kellett volna tennie az érintetteknek, van-e felelősségük azoknak, akik tudtak a történtekről, de nem szóltak a tanároknak, továbbá, hogy valóban szükség van a rendőrség bevonására is egy-egy ilyen helyzetben. Általános érvényű megoldás ugyan nem született a színházi nevelési foglalkozáson, de bizonyára gondolatébresztő volt a diákok számára, hogy milyen következményei lehetnek az iskolai megfélemlítésnek, kiközösítésnek vagy éppen a kitalációknak.
A 13. HolnapUtán Fesztivál május 12-15 között zajlik a Szigligeti Színház, a Festum Varadinum és a Mathias Corvinus Collegium szervezésében. Az idei fesztivál központi témája a színházi nevelés.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!