május 15., csütörtök

SzonjaZsófia névnap

Festum Varadinum

5 órája

Rangos történészkonferenciát szerveztek Nagyváradon

Több mint egy évtizede indult el a Festum Varadinum keretében az a konferenciasorozat, amelynek “motorjai” Oborni Teréz és Zsoldos Attila történészek.

Rangos történészkonferenciát szerveztek Nagyváradon

Fotó: A szerző felvétele

Ciucur Losonczi Antonius

Oborni Teréz és Zsoldos Attila történészek  évente egymást váltva hozzák el a Festum Varadinum közönsége elé az anyaország és Erdély szakembereit, valamint legfrissebb kutatási eredményeiket e térség múltjáról. Idén már a XIII. kiadásához érkezett a sorozat, és  „Országunknak fő végháza, Várad…” – Nagyvárad és a Partium a 16–18. században címmel zajlott május 15-én, csütörtökön a Léda-ház kulturális térben. A rendezvény meghívott előadói főként Budapestről jöttek, de Debrecen, Kolozsvár, Győr és Eger is képviseltette magát. És ahogyan lenni szokott, az érdeklődők már most egy kötet formájában a kezükbe vehették az elhangzott prezentációk leírt változatát, mely kiadványt ezúttal Oborni Teréz és Rácz Balázs Viktor szerkesztették.

Az érdeklődőket Szabó Ödön történész, az RMDSZ Bihar megyei szervezetének ügyvezető elnöke köszöntötte.

Fotó:  A szerző felvétele

A herma útja Gyulafehérvárra

Bagi Zoltán Péter, a győri levéltár igazgatója  a Bocskai-felkelés kirobbanásához kötött első jelentős ütközetet, az álmosd-diószegi rajtaütést helyezte el a tizenötéves háború eseménysorában, mint olyan összecsapást, amely annak menetét is megváltoztatta. Bádi Barbara budapesti főlevéltáros az erdélyi fejedelmek által a hajdúknak adott címereslevelek sokoldalú, elsősorban társadalomtörténeti érdekességeket bemutató elemzését ismertette. Mátyás- Rausch Petra a HUN-REN BTK Történenelemtudományi Intézetének főmunkatársa a sólyomkői uradalom és fejedelmi udvarház történetét helyezte el a Rákóczi-fejedelmek birtokpolitikájában. Tózsa-Rigó Attila, a Debreceni Egyetem docense a kora újkori német birodalmi területen az első “újságként” is számon tartott Fuggerzeitungokban vizsgálta Várad említését a tizenötvés háború idején. Sudár Balázs, a HUN-REN BTK TTI tudományos főmunkatársa a 17. századi különc török “világutazó”, Evlia cselebi fennmaradt feljegyzéseiből a partiumi- meglehetősen zavarosan leírt- utazást emelte ki. Mészáros Kálmán, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum történésze a váradi járás katonaállításának kuruc kori történetét prezentálta. Kerekes Endre László, a Debreceni Egyetem doktorjelöltje egy Váradhoz kapcsolódó különleges művelődés- és orvostörténeti adalékkal szolgált. Verók Attila, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem tanszékvezetője pedig a Váradi Biblia 1660-1750 közötti elterjedését és erdélyi, valamint partiumi olvasóközönségét rekonstruálta.

Két olyan expozé is elhangzott, melynek anyaga nem szerepel a könyvben. Gálfi Emőke, a kolozsvári EME Jakó Zsigmond Kutatóintézetének munkatársa arról beszélt, hogyan került Szent László hermája a 16. század közepén Váradról Gyulafehérvárra, míg Rácz Balázs Viktor budapesti történész a Rhédey család pecsétjeiről értkezett.

A rendezvény a Collegium Varadinum, a Szacsvay Akadémia és a Bihar megyei RMDSZ összefogásával valósult meg.

Fotó: A szerző felvétele

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!