2020.07.21. 12:33
Botrány Kócs Attila könyve körül
Nagyváradon nyomtatta ki könyvét tavaly októberben Kócs Attila Kaliforniában élő, innen elszármazott zenész. A Nagyváradtól Beverly Hillsig című kiadvány kapcsán vette fel a kapcsolatot szerkesztőségünkkel a szerző unokaöccse, becsületsértéssel vádolva az írót.

Törő Enikő
Kócs Attila testvérének, Kócs Tibornak a fia vette fel a kapcsolatot szerkesztőségünkkel, hangot adva felháborodásának, mely szerint a kiadványban valótlanságokat állítanak édesapjáról. A könyv megjelenéséről tavaly októberben számoltunk be lapunkban, amikor Kócs Attila Nagyváradra látogatott Los Angelesből, a több év alatt készült jegyzeteiből pedig egy könyvet hozott létre, melyet a Duran’s kiadónál nyomtattatott ki kis példányszámban.
Kócs Olivér, Kócs Tibornak a fia Budapesten él, és ügyvédhez is fordult az ügyben, ugyanis az életrajzinak nevezett regényben valótlanságokra bukkant. Elmondása szerint nem is tudott arról, hogy könyv készült, ugyanis kapcsolata megromlott a nagybátyjával, csupán a megjelenés után szerzett tudomást róla. Azt sérelmezi a legjobban, hogy vele semmilyen módon nem egyeztetett, márpedig véleménye szerint kellett volna, hiszen édesapja és ő is szerepel a könyvben. Kócs Olivér családi ügyvédje három bizonyított jogszabálysértést vélt felfedezni a váradi zenész könyvében: kegyeletsértés, becsületsértés és a jó hírnévhez való jog megsértését, például az alábbi részben: ,,Úgy éreztem, mintha valaki ököllel a gyomromba csapott volna, és újra csak az járt az eszembe, hogy az a degenerált bátyám nem írta, hogy mi van itt, mert ha megírta volna, sosem jöttem volna Amerikába. Vagy talán ezért hallgatta el a valóságot?”
Kócs Olivér lapunknak elmondta: ,,Attila rossz fényben tünteti fel a könyvben édesapámat, sértő történeteket ír le és gúnyosan fejti ki véleményét. Ellentmondásos az is, hogy Attila egyrészt apámat okolja az Amerikában átélt szenvedéseiért, másrészt viszont amerikai életével próbál felvágni a váradiak körében”. Kócs Olivér továbbá sérelmezi azt is, hogy régebben megbeszélték azt, hogy édesapja halálának körülményeiről nem esik szó sem a családon belül, sem máshol, ennek ellenére azonban Kócs Attila könyvben jelentette meg az öngyilkosság történetét.
Kócs Olivér zárásként azt kérte a váradi lakosoktól, olvasóktól, hogy akik még emlékeznek a szüleire, Kócs Tiborra és Kócs Mária Magdalénára, hogy úgy gondoljanak vissza ezután is rájuk, mint ahogy a könyv megjelenése előtt tették, eltekintve a – véleménye szerint – elferdített jellemrajzoktól.
Reagálás
Az ügyben felvettük a kapcsolatot a szerzővel, Kócs Attilával is, aki, mint elmondta, tud a felháborodásról, ugyanis levelet kapott Kócs Olivér családi ügyvédjétől, amiben az áll, hogy ha Budapesten kiadatja a könyvet, akkor eljárást indítanak ellene. ,,Minden, amit a könyvben írtam, az teljesen igaz” – fogalmazta meg lapunknak. Hozzátette, nem érzi úgy, hogy ne írhatott volna a bátyja öngyilkosságáról, és semmilyen szóbeli megegyezésük nem volt. Azt is kifejtette, hogy tulajdonképpen a könyv nem is kiadva volt, ugyanis megvásárolni sem lehetett soha, csupán 200 példányban kinyomtattatta azt Nagyváradon, és ajándékba adta barátainak, ismerőseinek.
Mint azt akkoriban lapunkban megírtuk, a Diófa Csárdában lehetett könyvet igényelni, és aki akart, adományozhatott is. A tulajdonostól érdeklődtünk arról, hogy hány kiadványt vittek el a bemutató után. Jári Mária elmondta, hogy körülbelül 10 könyvet igényeltek azután, tehát ki lehet jelenteni, hogy kevés emberhez jutott el a kiadvány.