május 15., csütörtök

SzonjaZsófia névnap

Vízhozam

6 órája

Túl kicsi a vízszint a hallépcsőnek

Felépült Nagyváradon az első hallépcső, de mivel nagyon alacsony a Sebes-Körösben a vízszint, ezért a felépített vízi műtárgyban sincs elegendő víz, hogy a halak közlekedni tudjanak benne. Az építményt átalakítják úgy, hogy magasabb legyen benne a vízszint.

Túl kicsi a vízszint a hallépcsőnek

Forrás: bihoreanul.ro

Pap István

Elkészült Nagyvárad első hallépcsője a Szent László híd mellett, a Sebes-Körös jobb partján. Csak épp a halak nem használják, mert túl kevés benne a víz. A Bihoreanul hetilap azt írja, hogy a műtárgy húsz évvel ezelőtti vízhozam-adatok alapján lett megtervezve és kivitelezve, márpedig manapság már sokkal kisebb vízhozamok vannak, ezért a hallépcső gyakorlatilag használhatatlan, és el kellene bontani. Kerestük az ügyben Pásztor Sándort, a Körösök Vízügyi Igazgatóságának a vezetőjét, aki elmondta, hogy a vízi műtárgyakat mindig úgy kell megtervezni, hogy figyelembe veszik a sokéves vízátlagot, tehát az nem számít, hogy pillanatnyilag mennyi a vízszint. Az igazgató hozzátette, hogy az elmúlt években valóban kisebb volt a vízszint a sokéves átlagnál, de sokkal kisebbre nem lehet hallépcsőt tervezni, mert akkor magasabb vízhozam esetén tönkremegy. 

Az igazgató hangsúlyozta, hogy az építkezési engedély 2026 márciusáig érvényes, tehát még van körülbelül tíz hónap arra, hogy átalakítsák a műtárgyat. „Felkértünk szakembereket, hogy olyan megoldást találjunk, hogy minél többet működjön a hallépcső kisvizes szinten. Ezen dolgoznak most” – fogalmazott Pásztor Sándor. Az elképzelések szerint a hallépcső belsejét alakítják át, illetve mobil elemeket helyeznek majd bele, hogy a hallépcső kis vízhozam mellett is működőképes legyen, azaz a halak tudjanak rajta keresztül közlekedni. Pásztor hozzátette, hogy ha túl kicsi a vízszint, akkor a hallépcső amúgy sem fogja ellátni a funkcióját. Az Aqua Crisius környezetvédelmi egyesület álláspontja szerint a hallépcsőt a bal parton kellett volna megépíteni, mert ott mélyebb a víz. Erre reagálva Pásztor Sándor elmondta, hogy annak a szakasznak a partrendezése már két éve elkészült, ezért fel sem merült az, hogy azt a szakaszt megbolygassák. 

A hallépcső megépítésének tervét tulajdonképpen hozzákapcsolták a Sebes-Körös jobb partjának tereprendezési munkálataihoz, melyek keretében gyalogos sétányt építettek ki a Szent László híd alatt. Az igazgató szerint a rendelkezésre álló mintegy tíz hónap alatt sikerül majd megoldást találni arra, hogy a hallépcső betöltse funkcióját. Hozzátette, hogy a műtárgyban jelenleg mintegy 60 centiméter magasságú víz van, tehát bizonyos méretű halak most is tudnak közlekedni benne.


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában