május 23., péntek

Dezső névnap

Tanácsok

2023.02.16. 08:06

Hogyan készülhetünk fel egy katasztrófahelyzetre?

A törökországi és szíriai földrengés sokakat ráébreszthetett arra, hogy teljesen felkészületlenül érné őket, ha valamilyen természeti katasztrófa vagy más vészhelyzet állna elő, és valószínűleg nem tudná, mit is kell tenni a különböző helyzetekben.

Hogyan készülhetünk fel egy katasztrófahelyzetre?

Forrás: MTI/EPA/Erdem Sahin

P. Nagy Noémi

Jó tudni, hogy az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség külön honlapot működtet, amelyen számos hasznos tanács szerepel a különböző vészhelyzetek esetére. Ennek a honlapnak a tanulmányozását ajánlotta Raed Arafat belügyi államtitkár, a katasztrófavédelmi főigazgatóság (DSU) vezetője is, egyúttal több tanácsot is adott, hogyan lehet felkészülni egy esetleges földrengésre. Bár Bihar megyében kevesebb az esélye, hogy ilyen jellegű természeti katasztrófa történjen, a tanácsok más jellegű vészhelyzetekben is alkalmazhatóak. Az államtitkár kiemelte, hogy fontos, hogy a lakásban legyen egy vészhelyzeti-, vagy más néven túlélőcsomag, valamint az is, hogy a családnak legyen egy előre kigondolt, részletes terve, amiben kitérnek arra is, hogy katasztrófahelyzet esetén hol találkoznak, ha nincs mindenki egy helyen, vagy ha nem tudnak hazajutni. Továbbá felhívta a figyelmet a fiipregatit.ro (Légy felkészülve) oldalra, valamint a DSU applikációjára, amelyen számos tanácsot lehet olvasni. Raed Arafat hozzátette, hogy létfontosságú ezeket a tanácsokat jó előre elolvasni, és nem akkor mikor már megtörtént a baj. 

Tanácsok vészhelyzetekre

Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség által működtetett fiipregatit.ro oldalon számos vészhelyzetre rá lehet keresni külön-külön. A főoldalon mindig az aktuális időszakra jellemző vészhelyzeteket emelik ki, jelenleg a túlélőcsomag, a földrengés, a havazás és fagy, valamint a lavinák menüpontok szerepelnek a főhelyen. Lejjebb görgetve megtalálhatjuk az összes vészhelyzeti útmutatót. A fentebb említetteken kívül megtudhatjuk, mi a teendő többek között nukleáris baleset, áradások, tűzvész, családon belüli vagy gyermekek ellen elkövetett erőszak, viharok, földcsuszamlás, tornádó, kánikula, különböző lopások, áramütés és terrorcselekmények esetén, emellett egy elsősegélynyújtási kisokos is a rendelkezésünkre áll. A különböző vészhelyzetek túlnyomó részénél részletes tanácsot találunk arra vonatkozólag, hogy mit tehetünk az adott vészhelyzet megelőzésére vagy a károk csökkentése érdekében, mit kell tenni a katasztrófahelyzet alatt és azt is, hogy mi a teendő miután megtörtént a baj. Egyes esetekben videós útmutatás is rendelkezésre áll, ami a fiatalabb korosztálynak teszi érthetőbbé a tudnivalókat.

Túlélőcsomag tartalma

A különböző vészhelyzetek esetén, amikor hosszabb időre el kell hagyni a házat, mert az vagy a környezet élhetetlenné válik, fontos, hogy kéznél legyen egy túlélőcsomag, amellyel biztosítani tudjuk magunknak és a családnak a túlélést 3-5 napra. Az ebből a célból félretett készítményeket időszakosan (legalább félévente egyszer) ellenőrizni kell, és ha szükségessé válik, ki kell cserélni azokat. A katasztrófavédelmi felügyelőség útmutatása szerint nem hiányozhat a túlélőcsomagból a palackozott víz, a tartós élelmiszer, amely nem igényel hűtést vagy főzést, az évszaknak megfelelő ruházat, hálózsák vagy takaró, elsősegélycsomag, lámpa, elemek, síp, mobiltelefon, tisztálkodó eszközök, gyógyszerek és iratok.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában