2022.06.22. 08:20
Folytatódhat a parkolóépítés a nagyváradi vár előtt
A váradi vár előtt létesítendő parkoló helyszínén fogják bemutatni a régészeti feltárás során talált román és gótikus stílusú templomok alapjait és a többi ott talált régi építmény maradványait – ilyen feltételek mellett hagyta jóvá a bukaresti régészeti bizottság a parkolóépítés folytatását.

Forrás: PMO
Pap István
A váradi vár nyugati kapuja előtti területen, az ortodox katedrális köré akar építeni fedett parkolót a nagyváradi önkormányzat anélkül, hogy figyelembe vette volna azt a tényt, hogy az a helyszín az Országos Régészeti Nyilvántartásba (RAN) felvett terület. Erre a súlyos mulasztásra akkor derült fény, amikor a kivitelező megkezdte ott a munkálatokat, és régészeti leletek kezdtek előbukkanni. A bukaresti székhelyű régészeti bizottság rákényszerítette a váradi önkormányzatot arra, hogy tárja fel a teljes építkezési területet, és ezt követően jóváhagyta a további munkálatokat azzal a feltétellel, hogy módosítják a parkoló terveit és a helyszínen bemutatják az ott talált régészeti leleteket. A részletekről Florin Birta, Nagyvárad polgármestere számolt be keddi sajtótájékoztatóján. Felidézte, hogy első körben az építkezés helyszínének ötven százalékát tárták fel a régészek, de a bukaresti bizottság előbb azt kérte, hogy a terület 75 százalékát tárják fel, utána pedig már az egész térség archeológiai feltárását igényelték. A régészeti munka nyomán a vár nyugati kapujához közeli részen felszínre került egy 12. századi román stílusú, és egy 14. századi gótikus stílusú templom alapja, továbbá 14. századi épületek romjai. Az egész építkezési területen végigfut a váradi vár elővédművének a fala, valamint az elővédmű sáncárkának külső fala is. A parkoló terveit úgy módosítják, hogy a két templom maradványaira nem építenek rá semmit, hanem azokat a helyszínen konzerválják, a katedrális járószintjéről pedig lépcsőn lehet majd ide lemenni megtekinteni a régészeti leleteket. Hasonló megoldást választottak a terület túlsó oldalán is, a katedrális főbejárata melletti részen, ahol a sáncfal csúcsát fogják ugyanilyen formában meghagyni, és szintén a járószintről lehet majd lépcsőn lemenni oda. Mindkét helyszínen tájékoztató pannókat fognak kihelyezni. Az összes többi, a helyszínen feltárt építmény kontúrjait a leendő parkoló padlózatán fogják kirajzolni a huszárlaktanya lovardájában elbontott téglákból. A rajzolatok a vár nyugati kapujánál még álló sáncfalban fognak folytatódni. A terveket továbbá úgy módosítják, hogy a parkolót tartó cölöpök sehol se érintsék a régészeti leleteket. A módosítás után az eredetileg tervezett 277 parkolóhely helyett 251 hely lesz a létesítményben, és ezekkel a módosításokkal immár minden jóváhagyást megkaptak a kivitelezésre. A helyszín két pontján liftet is beépítenek majd.

Florin Birta elmondta, hogy legkésőbb a jövő hónap elején elkezdődhet újra az alapozási munka ott, ezzel párhuzamosan pedig elkészítik a szükséges tervmódosításokat is, melyre közbeszerzési eljárást írnak ki. A parkolóépítés jelenlegi becsült költségvetése 25 millió lej áfa nélkül, míg a módosítások miatt további mintegy húsz százalékkal fognak emelkedni a költségek. Eredetileg 2021 végén kellett volna elkészüljön ez a létesítmény, de az új helyzet előállása után várhatóan 2023 végén fejezik be a parkoló építését az ortodox katedrális körül, és akkor használatba is adják. Rákérdeztünk arra, hogyan készülhettek el az eredeti műszaki tervek anélkül, hogy figyelembe vették volna azt, hogy ez egy hivatalosan jegyzett régészeti lelőhely, ez a tény ugyanis azt feltételezi, hogy bármilyen terv elkészítése előtt régészeti feltárásokat kell végezni ott, de Florin Birta, mintha félreértette volna a kérdést, azt ismételte meg, hogy a munkálat megkezdésekor próbaásásokat végeztek, és ekkor derült ki, hogy ott régészeti leletek vannak.
