2010.04.25. 18:52
A jövő szakembereit nevelik
<p>Szatmár megye - Az elmúlt hétvégén hatodik alkalommal rendezték meg Szatmárnémetiben a Chimexpert nevű nemzetközi kémiaversenyt, ahol a diákok tudásukon túl saját kutatásukról is számot kell adjanak.</p>
A Szatmár megyei diákok is kitűnő eredményeket értek el az elmúlt hétvégén Szatmárnémetiben megrendezett Chimexpert nevű nemzetközi kémiaverseny országos döntőjén. A verseny elindítói hat évvel ezelőtt szatmárnémeti kémiatanárok voltak, és elsősorban az volt a célja, hogy foglalkoztassa a diákokat, hiszen itt nem csak a megszerzett tudásukról adnak számot, hanem saját kutatást is kell végezzenek az alkalmazott kémia területén, amit be is kell tudjanak mutatni, meg kell védjék egy bizottság előtt, számolt be Átyim Erzsébet kémiatanárnő, a verseny elindítója. A verseny már a tanév elején tanulásra készteti a diákokat, hiszen a benevezett diákok meg kell oldják az interneten kapott tételeket, itt mindenki továbbjut. A megyeközi szakaszon a benevezett 2200 diákból 220 jutott tovább az országos döntőbe.
Saját kutatás
A versenyre való felkészülés többletmunkát igényel a diákok részéről, hiszen a saját kutatásuk során a tananyagon túl más forrásokból is dokumentálódniuk kell. A versenyen moldáviai és magyarországi diákok is részt vettek, ugyanúgy mi is szerepeltünk már magyarországi versenyeken, mondta el Átyim Erzsébet. Nem könnyű egyeztetni, hiszen más a tananyag, a magyarországi tankönyvek a gyakorlati, logikai dolgokat emelik ki, míg a mi tankönyveinkben a lexikális tudáson van a hangsúly. A verseny lehetőséget teremt a tapasztalatcserére a különböző országokból érkező pedagógusok között, a jövőben szeretnénk egyeztetni a tanterveket is, taglalta Átyim Erzsébet. A diákok kutatásait ábrázoló poszterek a Kossuth-kerti Környezeti Nevelési Központban vannak kiállítva, amelyeket a bárki megtekinthet április 26.-tól május 2.-ig délután 14 és 18 óra között. Ezen alkalomból megtekintheti a nagyközönség az európai uniós támogatással felújított központot.
Pándi Annamária