Nem játék

2020.08.21. 12:28

Több mint 311 ezer visszaélésszerű riasztás érkezett az év első felében a 112-es egységes segélyhívó számra

Több mint 311 ezer visszaélésszerű hamis riasztás érkezett az év első felében a 112-es egységes segélyhívó számra – közölte pénteken a Különleges Távközlési Szolgálat (STS).

 

A STS kimutatásai szerint az év első hat hónapjában több mint 4,8 millió hívás érkezett a 112-es számra, és 2,6 millió esetben volt valóban indokolt a riasztás. Több mint 311 ezer hívás (a hívások 6,47%-a) visszaélésszerű riasztásnak bizonyult. Ilyennek minősülnek az olyan esetek, amikor valaki tudatosan, több ízben is indokolatlanul hívja a 112-t, vagy a hívásfogadó operátort szidalmazza.

Egy Olt megyei személy például 9544 alkalommal hívta indokolatlanul az 112-t, egy Ilfov megyei 7573 alkalommal, egy Vaslui megyei személy 6779 alkalommal, egy Neamţ megyei lakos 5695 alkalommal, egy Kolozs megyei polgár 5563 alkalommal. Egy Giurgiu megyei férfi két hónap alatt több mint 1500 alkalommal hívta az 112-t egy feltöltőkártyás telefonszámról, mindig indokolatlanul. A rendőröknek végül sikerült azonosítaniuk őt és bírságot kapott.

A hívásfogadó központok a nap 24 órájában működnek, az embereknek azonban tudatosítaniuk kell, hogy a készenléti szervek csak akkor tudnak gyorsan és hatékonyan segíteni a bajbajutottakon, ha az emberek felelősen használják a rendszert – hívja fel a figyelmet a STS.

A szolgálat hangsúlyozza, hogy a visszaélésszerű riasztások 2000 lejig terjedő bírsággal és 200 óra közmunkával büntethetők, ha pedig a készenléti szervek kiszállnak a helyszínre, és kiderül, hogy hamis volt a riasztás, akár 4000 lejes büntetést is kaphat a bejelentő.

A STS tanácsai az állampolgároknak:

  • csak akkor hívja a 112-t, ha valós vészhelyzet áll fenn, amelyben a készenléti szervek – mentőszolgálat, rendőrség, csendőrség, tűzoltóság – közbelépésére van szükség;
  • a véletlenszerű hívások elkerülése érdekében zárja le a telefon billentyűzetét; ha véletlenül tárcsázza a segélyhívó számot, ne szakítsa meg a hívást, tájékoztassa a hívásfogadó operátort arról, hogy tévedésből hívta a számot;
  • legyen együttműködő a hívását fogadó személlyel, válaszoljon a lehető legpontosabban a kérdéseire, adja meg a bejelentett esemény pontos címét és számoljon be a történtekkel kapcsolatos minden részletről. Minél részletesebb és helyesebb információkkal látja el az operátort, annál gyorsabban jut ki a helyszínre a segítség;
  • Ne hívja a 112-t, ha nincs vészhelyzet, és nem igényel sürgős beavatkozást az eset; az indokolatlan hívások túlterhelik a rendszert, veszélyeztetve ezáltal olyan emberek életét, akik valóban segítségre szorulnak.
  • Ne hívja a 112-t, ha unatkozik vagy szórakozni akar, vagy hogy a hívásfogadó személyeket szidalmazza, sem akkor, ha tudakozó jellegű kérdései vannak, például az időjárással, a vonatok menetrendjével, a pontos idővel, a hatóságok elérhetőségével stb. kapcsolatos információkra van szüksége.
  • A 112-es segélyhívó számmal kapcsolatos részletes tájékoztatás a https://www.sts.ro/ro/112-serviciul-de-urgenta weboldalon található.

    Ezek is érdekelhetik

    Hírlevél feliratkozás
    Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

    Rovatunkból ajánljuk

    További hírek a témában