május 17., szombat

Paszkál névnap

Tárlat

9 órája

Kommunista lakberendezési tárgyakból nyílt kiállítás

Ízlés és a giccs határán – A lakás belső díszítése a kommunizmus idején címmel nyílt időszakos kiállítás május 16-án, pénteken 12 órakor a várban működő városi múzeum részlegen, a Körösvidéki Múzeum Napjai rendezvénysorozat keretében.

Kommunista lakberendezési tárgyakból nyílt kiállítás

Fotó: Alexandru Nițescu

Ciucur Losonczi Antonius

„Figyelem, ez egy erős érzelmeket kiváltó kiállítás nosztalgiakeltő hatása miatt. Egy üveghalat legutóbb 100 euróért árultak az OLX-en”, jelentette ki félig viccesen, félig komolyan a kiállításmegnyitó kezdetén dr. Cristina Pușcaș muzeológus, társkurátor, aki talán maga sem gondolta, hogy a próféta beszél belőle. A rendezvény végén ugyanis egy látogató felelősségre vonta a szervezőket, hogy miért az Ízlés és a giccs határán címet adták a tárlatnak, ugyanis ő egyetlen giccset sem lát a többnyire nippekből, a nyolcvanas években gyártott kínai vázákból és a már említett, számos háztartásban a televíziókészülékek tetején pompázó” üveghalakból összeállított kiállításon. Az említett dísztárgyakat a váradiak adományoztak a kulturális intézménynek a 2016 szeptemberében zajlott Ne dobd ki a múltat, inkább hozd be a múzeumba! elnevezésű kampány során.

Az érdeklődőket Cristina Pușcaș, dr. Ioan Ciorba, a Körösvidéki Múzeum városi részlegének vezetője és dr. Cristian Culiciu történész köszöntötték. Elhangzott (és az egyik plakáton Hochhauser Ronald muzeológus jóvoltából magyarra lefordítva is olvasható), hogy a lakberendezés a divat terméke, a divat pedig generációs sajátosságok mentén változik. Ennek megfelelően az emberek mindig az adott korszak ízlésvilágához igazodva rendezték be otthonaikat. Romániában a népi demokrácia és a szocializmus időszaka – nevezetesen az 1948 és 1989 közötti évek – a városi és falusi életterek korszerűsítését hozta magával, beleértve a belső terek díszítési szokásainak változását is.

A városokban a tömbházlakások egyre inkább átvették a kertes házak helyét, és kialakult az egységesített lakhatás formája. Az 1950–1970-es évek a minimalizmus és a célszerűség jegyében teltek, a bútoroktól egészen a dekorációs tárgyakig. Mégis akadtak olyan darabok, amelyek szinte minden lakásban jelen voltak: porcelán- és üvegnippek, étkészletek, kávés- és teáskészletek, valamint fából vagy kerámiából készült emléktárgyak. Ezek annyira „klasszikussá” vagy „szabványossá” váltak, hogy szinte minden háztartásban megtalálhatók voltak – az üveghalaktól a miniatűr balerinákon át a kis háziállatokat formázó figurákig. Mindegyik gondosan elhelyezve díszelgett makramé terítőkön: szekrények szélein, tetején, vitrinekben vagy a korszakot idéző televízió- és rádiókészülékeken.
 

Eredetiség és zsúfoltság

Bár a szakirodalom szerint a korszerű otthonokban kevés, egyszerű formavilágú dísztárgynak kellett volna helyet kapnia, a kommunista Románia lakóházai és tömbházlakásai gyakran bővelkedtek dekoratív elemekben. Ezek részben ipari termékek, részben kézműves alkotások voltak, időnként néprajzi motívumokkal díszítve. Sokszor gyakorlati funkcióval is bírtak – például a vadállatokat és madarakat ábrázoló nippek oktatási segédanyagként is szolgálhattak. Megjelenésükben ötvözték a formák és színek kifinomultságát az ismétlődő mintákból fakadó giccsességgel, egyensúlyozva az eredetiség és a zsúfoltság határán.
Az időszakos tárlat októberig tekinthető meg, keddtől vasárnapig 10–18 óra között.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában