2021.06.16. 12:00
Hiánypótló könyvet mutattak be Székelyhídon
Sikerkönyvet mutattak be pénteken Székelyhídon. Az összevont oktatási forma módszertanát tartalmazó hiánypótló könyv harmadik kiadására került sor.

BN-összeállítás
A városi múzeum aulájában zajlott eseményre a térség különböző településeiről érkeztek tanítók, rajtuk kívül a Nagyváradi Egyetemen tanuló pedagógusjelöltek is gyarapították a hallgatóság létszámát. A harmadik kiadás premierbemutatójára nem véletlenül Székelyhídon került sor, a három szerző, Schneider N. Antal, Szász Dezső és Erdei Ferenc közül az utóbbi nemcsak az érmelléki városban született, de éveken át ott is tanított. Amint az a kiadvány belső lapjain is olvasható, a tartalmi fontosság mellett az időközben elhunyt Schneider N. Antal és Erdei Ferenc emlékének ajánlják a szakirodalmat. Ennek jegyében zajlott a könyvbemutató is. Püsök Julianna, a Petőfi Sándor Líceum aligazgatója, miután köszöntötte pedagógustársait, ismertette Erdei Ferenc életútját, majd felkérte a jelenlévőket, hogy főhajtással adózzanak az elhunyt szerzők emlékének. Béres Csaba, Székelyhíd polgármestere is méltatta Erdei Ferencet, aki szerint ő volt a „mesebeli” tanító bácsi a maga szerénységével, hisz magában hordozta a mindenkori tanítók karakterét. De ugyanakkor közösségi ember is volt, mindig mindenben segítőkész, sokan szerették és tisztelték a városban – mondta Béres. Dr. Pető Csilla ny. tanfelügyelő, egyetemi tanár személyes élményeit osztotta meg a hallgatósággal. Erdei Ferenccel osztálytársak voltak a nagyváradi tanítóképzőben, tanfelügyelőként is tevékenykedett, de sokkal inkább szerette a gyermekzsivajt, mintsem a vezető pozíciót.

Emlékezés a tanító bácsira
A kiadvány címe – Módszertani útmutató az összevont osztályok tanítóinak – annak tartalmával tökéletesen összecseng, gyakorlati megoldásokat tartalmaz e speciális oktatási területen tevékenykedők számára. Pető Csilla már az ezredforduló környékén felismerte a pedagógiai módszer kidolgozásának szükségességét, hisz számtalan településen drasztikusan lecsökkent a gyermekszaporulat, ami azóta tovább hatványozódott. Jelenleg eléri az ezret az összevont osztályokban tanítóknak a száma. A szerzőpárossal együttműködve, Pető Csilla bábáskodásával 1999-ben napvilágot is látott az első kiadás. 2012-ben, látva az egyre növekvő érdeklődést, megjelent a második, átdolgozott kiadása a módszertani könyvnek. A nyomtatott példányszám kevésnek bizonyult, az 1400 kötet hamar gazdára talált, kézről kézre járt szakmai berkekben, esetenként még fénymásolták is a kollégák. Erdély-szerte ismertté és népszerűvé vált.
Az országban mind ez idáig nem jelent meg hasonló pedagógiai könyv, így szóba került az esetleges román nyelvű megjelentetés is. A harmadik kiadást szintén Pető Csilla lektorálta és szerkesztette, valamint az előszó is az ő nevéhez fűződik. Amint elmondta, a szerkesztés során igyekezett még közérthetőbbé, alkalmazhatóbbá tenni a tartalmat, illetve belekerült a kötetbe Nagy Szalai Zsuzsa és Bezgédi Ildikó lecketerve is. A szerkesztésben és lektorálásban továbbá részt vett drd. Nagy Réka és Derzsi Judit, míg a korrektori feladatokat Czele Júlia látta el. Derzsi Judit szintén hasznos segítőtársnak ajánlotta az előzőeknél sokkal igényesebb külalakú, kemény fedelű könyvet, aminek meg lett a foganatja, hisz a bemutatót követően sorban álltak a könyvstandnál a vásárolni szándékozók.
A néhai szerzőkre való emlékezés méltóságát fokozta Béres Abigél (a harmadik fotón) előadása, aki moldvai népdalokat énekelt, illetve Egeresi Fruzsina (a középső fotón) szavalata. A helyszínről távozó pedagógustársak felkeresték néhai kollégájuk, Erdei Ferenc sírját, egy-egy szál virággal adózva emlékének.