május 2., péntek

Zsigmond névnap

ERDON Helyi hírek

2012.07.22. 11:39

Autentikus népművészeti szemle

Nagyvárad- A hétvégén három napon keresztül a XIX. Népművészeti vásárnak és a II. Nemzetközi Folklór Fesztiválnak biztosít helyszínt a váradi Rhédey-kert. Általában nagy volt a nyüzsgés.

Nagyvárad- A hétvégén három napon keresztül a XIX. Népművészeti vásárnak és a II. Nemzetközi Folklór Fesztiválnak biztosít helyszínt a váradi Rhédey-kert. Általában nagy volt a nyüzsgés.

 

Két rendezvénynek is helyszínéül szolgál a hétvégén a váradi Rhédey-kert: a mindig sok érdeklődőt vonzó népművészeti vásárra az idén immár XIX. alkalommal került sor, míg a folklór fesztivált csak másodjára szervezték meg. Az első seregszemlét még öt esztendővel ezelőtt, 2007-ben hirdették meg, azonban néhány évig elapadtak a pénzügyi források, így csak most üdvözölhették ismét egymást a megjelent néptáncosok. A 80.000 lejes költségvetésű esemény megszervezését egyébként a Bihar Megyei Hagyományos Kultúrát Népszerűsítő és Őrző Központ 30.000 lejjel támogatta, és ezen intézményen kívül mindkét összejövetel fő lebonyolítója a Körösvidéki Múzeum volt, társszervezők pedig a Bihar Megyei Tanács, a városi önkormányzat és a Mária Királyné Színház. A programok egyik leglátványosabb része péntek délután zajlott, amikor a meghívott néptáncegyüttesek a Magnólia-térről elindulva végigvonultak Várad főbb utcáin: Transilvaniei/Nadányi utca- Dacia sugárút/Téglavető utca- Petőfi park- Fő utca- Unirii/Szent László tér- Avram Iancu/Kert utca- Bălcescu park/Rhédey-kert. A következő nép-, illetve tánccsoportok meneteltek népviseletbe felöltözve, énekelve és zenélve: az algériai Ballet Étoile D Algérie Nadjm El Djazair, a Nuntaşii Bihorului, a bulgáriai Nevrokopski, a Dacia, a görögországi Folk Dance Group Of Palaiokastro, a Lioara, a szerbiai Belgrade, a Ţara Crişurilor, a szlovákiai Bystrancan, a Crişana és a törökországi Antalian Folk Dance Group. A románokon kívül a legnépesebb táborral a törökök képviseltették magukat, a műsorszámokat pedig délutánonként mutatták be a Rhédey-kertben felállított színpadon. A kihelyezett műanyag székek általában mind el voltak foglalva, a látottak alapján se a közönséget, se pedig a szervezőket egyáltalán nem zavarta, hogy egyetlen magyar néptáncegyüttes sem lépett fel...

Iparművészek

Körülbelül 120 népi iparművész portékáit lehetett megcsodálni vagy megvásárolni a népművészeti vásáron, évre-évre jelen levő ismerős arcok kínálták alkotásaikat, nem csupán a Partiumból vagy Máramarosból, hanem Hajdú-Bihar megyéből és a Székelyföldről is érkeztek résztvevők. Mint mindig, nagy forgalmat bonyolítottak le a korondi árusok, sokan érdeklődtek a gyönyörű, kisebb-nagyobb méretű, különböző díszítésű és színű vázák, tányérok, kancsók, köcsögök, bögrék, bödönök, hamutálcák iránt. A legnagyobb népszerűségnek talán a madársípok örvendtek, de az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a mesterek mindent meg is tettek ennek érdekében, hiszen időnként bele-bele fújtak egy sípba amikor azt konstatálták, hogy lankad a forgalom. Sokan tömörültek az „üveghuta-műhelynél” is, de lehetett vásárolni mézeskalácsokat, szalmakészítményeket, gyöngyöket, ikonokat, ruhákat stb. is. Ugyanakkor nem hiányozhattak ezúttal sem a Bihar Megyei Gyermek- és Társadalomvédelmi Igazgatóság központjaiban nevelt sérült fiatalok által készített tárgyak sem. Összességében véve elmondható: főleg szombaton kisebb „emberdugók” alakultak ki a szűk sétányokon, és talán senki sem távozott úgy a vásárról, hogy egyetlen apróbb emléket se vitt volna magával.

Ciucur Losonczi Antonius

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!