ERDON Helyi hírek
2010.10.01. 15:45
Bioenergia - A Nap nem nyújt be számlát
<p>A Kolozsvári Agrártudományi és Állatorvosi Tudományegyetemen az Akadémiai Napok keretében Bioenergia problémája az EU tagországaiban címmel nemzetközi tanácskozást rendeztek.</p>
A rendezők BISNeT Transylvania, Entreprise Europe Network. Társszervezésben a magyarországi Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, Kárpátia Magyar- Román Kereskedelmi és Iparkamara, Európai Bizottság Vállalkozási és Ipari részlege, Bavarian Research Alliance.
Az előadók neves romániai, magyarországi, osztrák, német és olasz szakemberek voltak. Mindenikük beszámolt a maga szakterületén elért sikereiről, problémáikról, valamint a téma nemzetközileg is számon tartott fontosságáról. Kimondatlanul is megfogalmazva azt a tételt, hogy:
Semmit sem szabad a Földön elpazarolni.
Ha jól meggondoljuk a Földön a bioenergia egyenlő az élettel. Csak tudni kell, kinyerni belőle azokat az energiákat, melyek zavartalanul, szolgálni tudják az eljövendő nemzedékek nyugodt, gondnélküli szükségleteit. Köztudott, a hagyományos energiahordozók kifogyóban vannak. Az élet az, mely arra kényszerít, hogy a kutatások minél intenzívebbek legyenek, és ebben a versenyben nem szabad lemaradni, mert az, hátrányt jelent a többi országgal szemben is.
Dr. Vincze Mária, a Babeş- Bolyai Tudományegyetem professzora szerint sok, jó és hasznos előadás volt. Ugyanakkor azt is megfogalmazta, ezek a kutatások megvalósulhatnak mindaddig, amíg bejönnek az EU- s támogatások a kutatásokra és a beruházásokra. De, ha ezek megszűnnek, akkor az elhangzott elképzelések bizonyos országokban gazdaságilag kivihetetlenek.
Dr. Kalmár Ferenc a Debreceni Egyetem Műszaki kar tudományos dékán helyettese. Vezeti az Épület gépészeti létesítmény mérnöki tanszéket.
- Miért tartotta fontosnak, hogy erre a tanácskozásra eljöjjön?
Ez egy nagyon jó kezdeményezés volt. Napjainkban elsőrendű kérdés, hogy országaink, mind Magyarország, mind Románia, de az EU is energetikai függetlenségre törekvése, amit valamiképpen, meg kell teremteni. Magyarországon pillanatnyilag sajnos a felhasznált földgáz 60 százalékát, a kőolajának majdnem 80 százalékát importáljuk. Ugyanakkor kiváló lehetőségek vannak meglévő energiaforrások felhasználására. Itt elsősorban gondolok a biomasszára, biogázra, geotermikus energiára és a Nap energiára. Ezekkel élni kell. Tanulni jöttem, és elmondani azt, amivel mi foglalkozunk. Gyakorlatilag felhasználni azokat a megoldásokat, lehetőségeket, melyek országainkat kihozzák a mostani helyzetükből.
A tanácskozáson, a hazaiakon kívül, Németországból, Ausztriából és Olaszországból jövő szakemberek is részt vettek. Mindenikük közölt számomra érdekes, elgondolkodtató dolgokat. Talán a biomassza területe volt a legizgalmasabb. Egymástól tanulhatunk. Az összefogás kell, megtörténjen, és akkor az eredmények is közösen élvezhetők, lehetnek.
Dr. Kalmár Ferenc professzor úr előadásában a geotermikus energia felhasználásáról értekezett. A Föld energia, itt van alattunk. Ezt kellene ügyesen felhasználni. Különböző módszerekkel és maximális hatékonysággal, de úgy kell csinálni, hogy fenntartható legyen, vagyis gyakorlatilag zárni kell a rendszert. Annyit szedjük ki a földből mennyit ő, ad nekünk, ne többet.
Enyingi Tibor biológus szakmérnök, Győr- Sopron Megyéből a Natúrzóna Kft-t képviseli. A három éve létrejött cég célkitűzése a biomassza felhasználása olyan rendszerben, mely hulladékot nem termel.
Amint elmondta, a tanácsokozás alkalmával, a kapcsolatok kiépítésében gazdagodtak. Rendkívül érdekes volt számukra a különböző problémák megközelítésének mássága. Mint például a nyert energiákat hogyan akarják felhasználni, az üzemanyag felhasználásában. Számára rendkívül örvendetes volt a német kutató felvetése, amely a közös kutatások eredményeinek felhasználásával is járna.
Enyingi Tibor előadásában értekezett a biogáz üzemekről, mint a vidékfejlesztési lehetőség az energia termelése és munkahely teremtése számára. A biogáz nem csak arra jó, hogy energiát termeljenek, hanem a biogáz termelésre alapozva vidéken munkahelyeket lehet teremteni. Azzal, hogy felhasználják a különböző kimeneteket úgy, mint a hulladékot, a széndioxidot, és a biotrágyát. Ezekre alapozva lehet feldolgozóipart elindítani. Lehet különböző mezőgazdasági technológiákat teremteni. Ezzel, mivel vidéken teremtődik a biomassza, jelentős munkahelyeket, teremthetünk. Olyan munkahelyeket teremthetünk, ahova mérnökök kellenek, és ezzel vidékre lehet csalogatni őket.
Dr. Kalmár Ferencet, valamint Enyingi Tibort Vincze Mária a Babeş- Bolyai Tudományegyetem professzora meghívta a BBTE - re, hogy a Vidékfejlesztési tantárgy keretében előadásokat tartsanak. A kutatási eredményeik ismertetésével, hozzájárulnak a diákok tudásának bővítéséhez.
A tanácskozás egyik legfiatalabb előadója PhD Gábor Tímea, aki a Hő visszanyerés a városi szennyvízből, hőcserélők és hőszivattyúk segítségével-című előadásában elmondta: A szennyvizet úgy lehet tekinteni, mint egy megújuló (másodlagos) energiaforrást!Hosszú távon biztonságosan kihasználható és sok helyen áll rendelkezésünkre.Potenciális hő, amely rendelkezésre áll a szennyvíztisztító telepeken, szennyvízcsatornában és épületekben. Sok alkalmazási területen megfelelő, mint potenciális hő - fűtésnek és hűtésnek, illetve meleg vízellátásnak. Nagyon sok módja van a szennyvizekből történő hő visszanyerésnek: mint például az épületek szennyvízéből, a szennyvízcsatorna rendszerből és a szennyvíztisztító telepekről.
Mindegyik módnak kivetítve bemutatott néhány hőcserélő és hőszivattyú típust, amelyeket alkalmazni lehet a szennyvizeknél. Illetve megemlítette előnyüket és hátrányukat. Hosszú távon biztonságosan kihasználható, és sok helyt áll rendelkezésre.
Az egynapos tanácskozásnak 13 előadója volt, melyből az olaszországi Bolognai Egyetem három előadóval képviseltette magát. Németország és Magyarország két-két előadóval, míg Ausztria eggyel. A többi hazai előadó volt.
Ez a tanácskozás is bizonyította, a tudomány emberei, tudják azt az utat, melyet meg kell, járjanak azért, hogy az emberiség egyik legégetőbb problémáját megoldják.
Csomafáy Ferenc
Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!
Feliratkozom a hírlevélre