Románia

2022.09.27. 13:12

Húsz év alatt 15 ezer személy ellen emelt vádat a DNA

Illusztráció

Agerpres

Fennállásának eddigi húsz éve alatt a korrupcióellenes ügyészség (DNA) mintegy 15 ezer személyt állított bíróság elé, akik összesen 5,4 milliárd euró kárt okoztak az államnak. A DNA által szervezett, 20 év korrupció elleni küzdelem elnevezésű eseményen ismertetett tevékenységi mérleg szerint a vád alá helyezett személyek között van 400 polgármester, 800 közintézmény- és államivállalat-vezető, 160 ügyész és bíró, 60 kormánytag (két miniszterelnök, miniszterek, államtitkárok), 40 megyeitanács-elnök és ezer rendőr is.

Mintegy 2300 vádlottat uniós pénzek elcsalása miatt állítottak bíróság elé, ők összesen 300 millió euró kárt okoztak. Az elmúlt 10 évben a bíróság elé került ügyekben kenőpénzként adott, felajánlott, kért vagy kapott javak összértéke mintegy 1 milliárd euróra rúg.

A tevékenységi mérleg kitér a DNA történetének más mérföldköveire is:

- 30 millió euró - a legnagyobb összegű kenőpénz, amelyet korrupciós ügyben lefoglaltak;

- 60 millió euró - a legnagyobb összegű kártérítés, amelyet korrupciós ügyben megítélt a bíróság;

- 22 millió euró - a legnagyobb összeg, amelyet nagykorrupciós ügyben elkoboztak;

- 15 év és 8 hónap - a leghosszabb börtönbüntetés, amelyet korrupciós ügyben kiszabott a bíróság. 

A korrupcióellenes ügyészség létrehozásakor Románia "a közpénzeket elcsaló hálózatok fogságában élt", jelenleg azonban a DNA erős intézmény, és nem fog meghátrálni a korrupció elleni küzdelemben - jelentette ki kedden az intézményt vezető Crin Bologa.

A DNA fennállásának 20. évfordulója alkalmából tartott sajtóeseményen a főügyész elmondta, hogy korrupcióellenes vádhatóság 2002-es létrehozása "szükségszerűség" volt.

"Románia polgárai csalódottak voltak, mert az országot foglyul ejtették a közpénzeket elcsaló és az uniós csatlakozást veszélyeztető hálózatok. A korrupció elleni küzdelem alapvető feltétele volt a csatlakozási folyamat lezárulásának, ugyanakkor meghatározó tényezője az európai úton való továbbhaladásnak és a román társadalom fejlődésének" - fogalmazott Crin Bologa.

Kifejtette, fennállása során jó és nehéz időszakok is voltak a DNA történetében, az intézmény azonban mindig hatékonyan cselekedett, szervezés és működés szempontjából is modellértékű volt más országok hasonló vádhatóságai számára.

"Az akadályok nem tudtak legyűrni bennünket, inkább megerősítettek. (...) Biztosítjuk Románia polgárait, hogy a DNA erős, és nem fog meghátrálni a korrupció elleni küzdelemben" - nyomatékosította Bologa.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában