Román Kupa

2023.01.22. 18:19

Parádés döntő után az ezüstérem jutott a váradiaknak

Az utóbbi évek talán legszínvonalasabb hazai vízilabdamérkőzésén bár nagyot küzdött, de egygólos, 14–13-as vereséget szenvedett a Nagyváradi VSK a Román Kupa döntőjében.

Forrás: h2opolo.ro

Nyolc csapat részvételével múlt csütörtöktől szombatig rendezték meg a vízilabda Román Kupa küzdelmeit az Otopeni városában található uszodakomplexumban. A két nagyváradi egyesület, a VSK és az Egyetem SK a B csoportba kapott besorolást, és mint arról pénteki lapszámunkban is beszámoltunk, a váradi rangadót a VSK fölényesen, 22–3 arányban nyerte. Ciprian Cîmpianu tanítványai a második meccsükön sem lassítottak, a Kolozsvári Politehnica elleni 24–4-es győzelemhez nem szükségeltetik különösebb kommentár.

Péntek délben először lehetett érezni, hogy a Román Kupa idei kiírása nem lesz egy sétagalopp a váradiak számára, miután a bajnokságban jelentős különbséggel legyőzött Bukaresti Dinamo ellen csak nagy nehézségek árán sikerült döntetlenre menteni a mérkőzést. A Dinamo 9–7-re is vezetett az utolsó negyedben, Czenk Ferenc góljával a végén egyenlített (9–9), és ezzel csoportgyőztes lett a VSK. Az Egyetem SK nem jutott tovább a csoportból, de végül jónak mondható szerepléssel az 5. helyen zárt. A VSK után a Dinamótól is kikapott a fiatal csapat (7–13), ezt azonban három győzelem követte, a Kolozsvári Poli ellen 12–5, a Hello Sport ellen 20–5, a Sportul Studențesc ellen pedig 14–10 arányban.

Visszatérve a piros-kékekre az elődöntőben a Bukaresti Rapid ellen helyreállt a világ rendje, már az első félidőben tízgólos előnyre tett szert a VSK (12–2), amely végül a négy találatot jegyző Szabó István vezetésével 19–6-ra kiütötte a vasutasokat, és bemasírozott a döntőbe. A fináléba a másik ágon a papírformának megfelelően a Bukaresti Steaua jutott be, a katonacsapat a váradiak ellen döntetlenező Dinamo ellen igazi erődemonstrációt tartott az elődöntőben (21–6).

Öldöklő küzdelem

A döntő, melyet szombat délben a TVR 3 csatorna is élőben közvetített, elképesztő izgalmakat tartogatott. A Steaua kezdte jobban a meccset, a váradiak mintha az öltőzőben maradtak volna, gyakorlatilag VSK-kapuralövés nélkül teltek az első percek, miközben az ellenfél könyörtelenül kihasználta a lehetőségeit. 3–0-s Steaua előny után Negrean szépített, így az első nyolc percet követően kétgólos előnnyel a bukarestiek vonulhattak a medence széléhez (3–1). A játék képe a második negyed elején sem változott, 5–2-es Steaua-vezetés után azonban Ilisie, Negrean és Mihnea Gheorghe is betalált, így 5–5-nél utolérte riválisát a VSK. Válaszul Goanță lőtte ki a rövid sarkot, majd Vlad Georgescu értékesített egy büntetőt, így két negyed után ismét a Steaua volt előnyben (7–5).

Valós tudásának megfelelően egyedül a harmadik negyedben játszott a döntőben a VSK, előbb 7–7-nél egyenlített, majd sorozatban lőtte a gólokat a váradi alakulat, Negrean, Vancsik és Vlad Dragomirescu is remekelt ebben az időszakban. Ennek köszönhetően a negyed utolsó percében már a VSK vezetett 11–9-re, és talán a játékosok is elhitték, hogy a Steaua nem áll fel többé a padlóról. Nem így történt, a bukarestiek egy gólra feljöttek a dudaszó előtti pillanatokban, majd a záró nyolc perc során extázisban játszva négy perccel a vége előtt megfordították az állást (14–13). Idő még bőven lett volna, de több gól már nem esett a döntőben, a váradiak két emberelőnyös helyzetet is kihasználatlanul hagytak az utolsó percekben. A küzdelem hevességére jellemző, hogy egy támadáson belül több VSK játékos is sapka nélkül maradt, a Steaua kapujának előtere leginkább egy hatalmas méretű pezsgőfürdőhöz volt hasonlítható. Bár foggal és körömmel, de a Steaua végül elérte a célját, és 14. alkalommal nyerte meg a Román Kupát.