Kiállítás

2024.08.04. 13:28

Tudomány és művészet metszéspontján

A nagyváradi Darvas-házban és a Madách-passzázsban kialakított Changing Environments, azaz Változó környezet című tárlatot augusztus 1-jén nyitották meg és augusztus 31-ig látogatható.

A szerző felvételei

Pap István

A mesterséges intelligencia (MI) mindenhova betör, nem maradhat ki a hatása alól a művészet sem. Anca Boeriu és Andreea Sandu kurátorok is kiaknázzák a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket az általuk elgondolt Changing Environments, azaz Változó környezet című tárlaton, mely augusztus 1. óta látogatható a nagyváradi Darvas-házban, valamint a Madách-passzázsban. A csütörtök esti megnyitón, a házigazda és társszervező Oradea Heritage Egyesület nevében Alexandru Chira igazgató köszöntötte az érdeklődőket a Darvas-házban, melynek két földszinti helyiségében van berendezve a tárlat egyik része. Kiemelte: azzal a célkitűzéssel vette át idén áprilisban az egyesület irányítását, hogy minél változatosabb, és a kortárs világhoz kapcsolódó kiállításokat, illetve koncerteket szervezzenek az egyesület kezelésében lévő minden helyszínen.

 

Köszöntötte a Darvas-házban megjelent érdeklődőket Andreea Sandu, a bukaresti Galateca galéria, valamint a Neo Art Connect tudományos kiállítássorozat alapítója, egyben a váradi tárlat egyik kurátora. Az évente megrendezésre kerülő Neo Art Connect (NAC) idei idényében kiállított alkotások a művészet és tudomány metszéspontjában létrejövő installációk, melyeket a NAC ösztöndíjpályázatának nyertesei, illetve a fiatal tehetségek számára létrehozott kategória versenyzői közül válogattak ki. Andreea Sandu hangsúlyozta, hogy a NAC célja a fiatal művészek támogatása, illetve a vándorkiállításon törekszenek arra, hogy helyi művészek alkotásait is bemutassák, ezzel is magyarázható az, hogy a váradi tárlaton látható a helyi László Aletta installációja is; a többi kiállító fiatal művész Mirela Cerbu, Sebastian Comănescu, Marina Oprea és Mihaela Pop. A kurátor kifejtette: a mostani tárlat alapkoncepciója a környezet változása, ami alatt a természeti és a társadalmi környezet is értendő, a mesterséges intelligencia pedig egy eszköz a művészek kezében, aminek segítségével kifejezést tudnak adni ezeknek a változásoknak. Végezetül méltatta a tárlat két főbb alkotását: az Alina Rizescu által létrehozott, Bright Women Round Table elnevezésű installációt, melyen egy asztal körül elhelyezett öt képernyőn öt kiemelkedően sikeres román nő arcképe látható, akik a mesterséges intelligencia segítségével megszólalnak és röviden elmesélik élettörténetüket a hatodik, üres széken helyet foglaló nézőnek. A másik kiemelt alkotás a Madách-passzázsban elhelyezett, a két kurátor által megvalósított A város szíve című öko- és fényművészeti installáció, melynek központi eleme egy újrahasznosított papírmaséból készült szív, ami a városhoz való viszonyulásunkat hivatott jelképezni. A tárlat augusztus 31-ig látogatható hétfő kivételével minden nap 10–18 óra között a Darvas-házban és a Madách-passzázsban is, a belépés ingyenes.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában