ERDON Helyi hírek

2019.02.18. 09:09

Operakórusok a filharmónia hangversenyén

Igazi élményt nyújtott az elmúlt heti, népes hallgatóság előtt zajló hangverseny a váradi filharmónia koncerttermében. Igényesen kiválasztott operakórusok is felcsendültek az esten, ezt megelőzően Respighi szvitje és Joseph Haydn zongoraversenye hangzott el.

Igazi élményt nyújtott az elmúlt heti, népes hallgatóság előtt zajló hangverseny a váradi filharmónia koncerttermében. Igényesen kiválasztott operakórusok is felcsendültek az esten, ezt megelőzően Respighi szvitje és Joseph Haydn zongoraversenye hangzott el.

A csütörtöki hangverseny karmestere ezúttal a filharmónia állandó dirigense, Romeo Rîmbu volt, a meghívott előadóművész pedig a városunkban már máskor is vendégszereplő Horia Mihail zongoraművész. A nagyszerűre sikerült koncertnek részese volt a filharmónia Lászlóffy Zsolt karnagy által felkészítette kórusa is.

Kezdetnek az olasz zeneszerző, Ottorino Respighi (1879–1936) Madarak című szvitje hangzott el a szimfonikus zenekar előadásában. Mielőtt magáról a hangversenyről írnék, azt hiszem, érdemes azzal foglalkozni, mi is a szvit. „A szvit különböző jellegű tételekből álló hangszeres mű. Jellemzően a barokk zene műfaja, leggyakrabban tánctételek párokba állított sorozatából áll. A lassú-gyors, páros-páratlan táncpárok idővel sorozatba rendeződtek. A tételek általában azonos hangneműek” (zenei lexikon). Respighi zenei tehetségére már kora gyermekkorában fény derült, ezért már nyolcévesen elkezdte hegedűtanulmányait, majd a zeneszerzést is hozzávette 1891-től a bolognai Liceo Musicaléban. Első műveit 1892-ben írta meg, tíz év múlva Szentpéterváron Rimszkij-Korszakov tanítványa lett, tőle hangszerelést tanult. A Madarak (Gli uccelli) kiszenekari szvitet 1927-ben alkotta. Ebben a 17. és 18. századbeli zeneszerzők műveit veszi át, szabad formában való feldolgozásra (Hangversenykalauz). Ezt a szépen hangzó Respighi-szvitet hallgathattuk meg a szimfonikus zenekar kitűnő tolmácsolásában, Romeo Rîmbu karmester dirigálásában.

A továbbiakban Joseph Haydn (1732–1809) G-dúr zongoraversenyét adta elő Horia Mihail bukaresti zongoraművész, nagy technikai tudással, játékával lenyűgözve a hallgatóságot. Joseph Haydnt a szimfónia mesterének is nevezik, e műfajban megalkotott művei számának szempontjából senki sem múlta felül; több mint száz szimfóniát komponált, de versenyműveket is. A csütörtökön felcsendülő G-dúr zongoraversenyét 1782-ben írta, a művet 1784-ben mutatták be Párizsban. Azt el kell mondani a szerzőről, hogy versenyműveinek művészi színvonala nem éri el a szimfóniáiét. Ő sem érezte túlságosan magáénak a műfajt, hiszen idővel egyre kevesebb versenyművet komponált (Világhíres zeneszerzők). Zongoraversenyeinek sajátossága, hogy a szólóhangszert általában kizárólag vonósok kísérik – akárcsak a váradi filharmóniában csütörtök este elhangzott zongoraversenyben. Horia Mihailban, aki nem először lépett fel városunkban, kiváló művészegyéniséget ismerhettünk meg, a zongorajáték igazi mesterét. Természetesen nagy sikert aratott játékával, s a hosszan tartó tapsot két ráadással köszönte meg: egy ismert Mozart-szerzeményt, a Török indulót adta elő, valamint Chopin egyik rövid zongoraszonátáját.

Operarészletek

Az est második felében az opera-zeneirodalom legismertebb alkotóinak kórusműveiből hallgathattunk meg egy csokorra valót a Nagyváradi Állami Filharmónia Énekkarának és szimfonikus zenekarának előadásában. Elsőként Pietro Mascagni (1863–1945) 1890-ben írt Parasztbecsület című operájából a Nyitókórus és az Intermezzo hangzott el. Majd Ruggero Leoncavallo (1867–1919) Bajazzók című operájából a Harangkórus csendült fel az énekkar és a zenekar előadásában. Ezután két közismert operarészlet következett: Richard Wagner (1813–1883) Lohengrinjéből a Nászinduló és Georges Bizet (1838–1875) Carmenjéből a Cigarettakórus. Majd újabb Richard Wagner-mű, a Tannhäuser Zarándokkara hangzott fel. Ezt Giuseppe Verdi (1813–1901) négy alkotása követte: a Traviatából a Nyitány és a Spanyol matadorok kara, a Trubadúrból a Cigánykórus, a Rigoletto első felvonásából a „Zitti, zitti”. Az est Gaetano Donizetti (1797–1848) Don Pasquale című vígoperájának részletével, a Háznép karával zárult. A közönség vastapssal köszöntötte az elhangzott művek előadóit és Romeo Rîmbu karmestert. Ráadásként az énekkar Giuseppe Verdi Nabuccójából a Rabszolgák kórusát adta elő. Ezzel a nagyszerű, közismert énekkari számmal ért véget a szép hangverseny, a váradi közönség nagy megelégedésére.

Dérer Ferenc

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!