XXIII. Festum Varadinum programsorozat Váradon

Akt.:
XXIII. Festum Varadinum programsorozat Váradon
„Üdvöz légy, kegyelmes Szent László király, Magyarországnak édes oltalma, Szent királyok közt drágalátos gyöngy, Csillagok közt fényes csillag.” (Szent Lászlót dicsérő himnusz 1470-ből) 2014. Május 11. és 18. között immár a XXIII. alkalommal rendezik meg a Festum Varadinumot Nagyváradon. A rendezvénysorozatot részletes programját közöljük.

ELŐRENDEZVÉNYEK

Május 9., péntek

18.00 Törzsasztal-est Szilágyi Zsófia irodalomtörténésszel, a Móricz Zsigmond monográfia szerzőjével

Helyszín: Silent kávézó (Moszkva utca)

Programfelelős: Várad folyóirat, Szépírók Társasága; Szűcs László igazgató

19.00 Magyarok a Kárpát–medencében, Szent Istvántól – napjainkig, színdarab részletek, ismert versek, népénekek, dalok, történeti adomák, nemzetünk századaiból, előadók: Benkő Péter kétszeres Jászai-díjas színész, előadóművész és Szabó Gyula Győző, a Madách Akadémia hallgatója

Helyszín: a Partiumi Keresztyén Egyetem díszterme

Programfelelős: Nagyváradi Magyar Diákszövetség és a MAKET; Királyhágómelléki Református Egyházkerület, Erőss Ádám elnök, Varga Zsuzsa elnök, Forró László előadó tanácsos

Május 10., szombat

9.00 Minden Magyar Majálisa 2014

Helyszín: a nagyváradi vársánc

Programfelelős: Pro Rogériusz Közösségi és Kulturális Egyesület; Czvikker Katalin kuratóriumi tag

Társszervezők: Nagyvárad magyar tannyelvű iskolái, nagyváradi magyar közösségi civil szervezetek, Szigligeti Színház, magyar nyelvű kulturális intézmények, magyar ifjúsági szervezetek, a magyar közösségi képviselet – az RMDSZ körzeti szervezetei.

9.00 Sportrendezvények meghirdetése

Babgulyások Királya – főzőverseny meghirdetése a nagyváradi RMDSZ körzetek között

9.00 Ünnepélyes megnyitó

Iskolák Programja – közreműködnek a Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium, a Nicolae Bălcescu Általános Iskola, a Mihai Eminescu Főgimnázium, az Ady Endre Líceum, a Szent László Gimnázium, a Dimitrie Cantemir Általános Iskola, a borsi és szentjánosi Tamási Áron Általános, illetve Mezőgazdasági és Ipari Szakképző Iskola, a Szacsvay Imre Általános Iskola, az Andrei Şaguna Műszaki Kollégium, a Iosif Vulcan Pedagógiai Líceum, az érsemjéni Kazinczy Ferenc Általános Iskola diákjai. A program koordinátora Tóth Márta

13.00 A Phoenix mazsorett-csoport produkciója, koreográfus Posszert Boglárka

13.00 Jó ebédhez szól a nóta – közreműködik Molnár Júlia színművésznő, kísér Szöllősi Zsolt prímás és Sólyom Ádám tangóharmonikás

15.00 Koncert gyerekeknek – Weöres Sándor megzenésített verseiből a Szigligeti Színház Lilliput Társulatának előadásában

15.50 Tombolasorsolás

16.00 Sportrendezvények – eredményhirdetés

16.10 A Babgulyások Királya főzőverseny eredményhirdetése

16.20 Tini Dance Center és B612 Show – koreográfus Oláh Katalin

17.30 Tombolasorsolás

18.00 Örökzöld slágerek – zenés show-műsor, közreműködik a STARGROUP Csoport, vezető Molnár Mónika tanárnő

19.00 DESPERADO koncert

19.50 DUPLA KÁVÉ koncert

21.00 OLÁH GERGŐ koncert

21.50 A tombola fődíjának sorsolása az Atlantis Travel jóvoltából

22.00 KOVÁCS KATI koncert

22.50 Tűzijáték

FESTUM VARADINUM RENDEZVÉNYEK

Május 11., vasárnap

10.00 Ünnepi istentisztelet – igét hirdet főtiszteletű Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke; könyvbemutató: „Zenei kalendárium 2014” – bemutatja Zih Otília és Sándor Lajos, ünnepi beszédet mond Sógor Csaba EP-képviselő

Helyszín: Nagyvárad-újvárosi református templom

Programfelelős: Királyhágómelléki Református Egyházkerület, Nagyvárad-Újvárosi Református Egyházközség; Wagner Erik lelkész, Herdean Gyöngyi lelkész

13:00 Varadinum Kupa – fogathajtó verseny

Helyszín: a Bihorul sportiskola pályája (Făgărașului utca 5 szám, az Ócska piac mellett lévő füves pálya)

Programfelelős: Kings Land Golf Klub, Varadinum Kulturális Alapítvány, a Nagyváradi Magyar Ifjúsági Szervezet; Kiss-Roth Lajos, Koncsek Vadnai Zita, Fehér Tamás

16.00 Gyergyószárhegy négy évtizede – válogatás a Barátság Képzőművészeti Alkotótábor anyagából – a kiállítás kurátora Ujvárossy László vizuálisművész, megnyitja Szilágyi Aladár közíró és Aurel Chiriac múzeumigazgató

Helyszín: a Körösvidéki Múzeum

Programfelelős: Varadinum Kulturális Alapítvány, Körösvidéki Múzeum; Koncsek Vadnai Zita elnök, Aurel Chiriac igazgató

17.00 Albert Flórián Emlékkiállítás – megnyitja Csűry István püspök és Albert Magdolna – Albert Flórián lánya

Helyszín: a Lorántffy Zsuzsanna Egyházi központ múzeumterme

Programfelelős: Királyhágómelléki Egyházkerület, Albert Flórián Labdarúgó Utánpótlás és Sport Alapítvány, Dél-Nyírség Ligetalja Települési Önkormányzatok Egyesülete, Fidem Egyesület; Forró László előadó tanácsos, Tasó László országgyűlési képviselő, Nyíradony polgármestere, Botházy Nándor sportért felelős ügyvezető

18.00 Domokos Géza kockázatai – Kántor Lajos könyvének a bemutatója, közreműködik Markó Béla, Dávid Gyula és Szűcs László

Helyszín: Ady Endre Emlékmúzeum

Programfelelős: Riport kiadó, Ady Endre Emlékmúzeum; Szűcs László igazgató, Imre Zoltán múzeumvezető

19.30 Pozsgai Zsolt – Szomor György: Monte Cristo grófja – musical két részben, a békéscsabai Jókai Színház előadása

Helyszín: Vársánc

Programfelelős: Pro Eurorégió Alapítvány, Szigligeti Színház; Delorean Gyula elnök, Czvikker Katalin főigazgató

Május 12., hétfő

8.00 Apáról fiúra – hagyományőrző mesterek interaktív kiállítása

Helyszín: Kanonok sor

Programfelelős: Pro Familiae Alapítvány; Jakabffy Emma elnök

13.00 Varadinum Junior – ifjúsági kulturális rendezvény

Helyszín: a Mihai Eminescu Főgimnázium

Programfelelős: Mihai Eminescu Főgimnázium; Hochhauser Enikő aligazgató, Varga Zsuzsa MEDIT-elnök

17.00 Tabéry Géza a magyar irodalom szürke eminenciása – emlékműsor

Helyszín: Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum díszterme

Programfelelős: Nagyváradi Premontrei Öregdiákok Egyesülete, Pásztai Ottó elnök

18.00 Volt egyszer egy város … – Horányi László (Esztergom) zenés szerzői estje

Helyszín: a Kiss Stúdió terme

Programfelelős: Kiss Stúdió Alapítvány; Kiss Törék Ildikó elnök

18.00 Gyermekhétfő – Gryllus Vilmos és zenész barátai, valamint közönségtalálkozó, a Macskadombi versek című könyvét dedikálja Tóth Ágnes író

Helyszín: Magnólia tér (Rogériusz negyed)

Programfelelős: Várad kulturális folyóirat, Szűcs László igazgató, Nagyváradi Magyar Ifjúsági Szervezet, Fehér Tamás elnök

Május 13., kedd

10.00 Kultúrák találkozása IV. – iskolanap

Helyszín: a Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum

Programfelelős: Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum; Zalder Éva-Mária igazgató

12.00 Varadinum Junior – ifjúsági kulturális rendezvény

Helyszín: Mihai Eminescu Főgimnázium

Programfelelős: Mihai Eminescu Főgimnázium; Hochhauser Enikő aligazgató, Varga Zsuzsa MEDIT elnök

16.00 Generációk párbeszéde II. – találkozó és beszélgetés az iskola szerepéről régi és mai tanárokkal és diákokkal – iskolanap

Helyszín: Szacsvay Imre Általános Iskola

Programfelelős: Szacsvay Imre Általános Iskola, Pásztor Gabriella igazgató

16.00 A nagyváradi 4-es honvédek hősi helytállása a doberdói harcokban – ismertető előadás

Helyszín: az Ady Endre Líceum iskolaterme

Programfelelős: Partiumi Magyar Nyugdíjasok Egyesülete; Szilágyi Ibolya elnök

16.30 Szemelvények az erdélyi és partiumi vasútépítés történetéből

Helyszín: a Proenerg KFT kiállítóterme

Programfelelős: Proenerg KFT; Makai Zoltán szaktanácsadó

17.00 Civil Társadalom Napja 2014 – Civil szervezetek együttműködése és szerepe napjainkban

Helyszín: az Ady Endre Líceum könyvtárterme

Programfelelős: Bihar Megyei és Nagyváradi Civil Szervezetek Szövetsége (BINCISZ), Nagyváradi Civil Kerekasztal (NCK); Dr. Fleisz János elnök, Meleg Vilmos ügyvezető

19.00 Edit Piaf et Agnes – Gajai Ágnes egyéni előadása

Helyszín: Nagyváradi Állami Filharmónia

Programfelelős: Szigligeti Színház, Czvikker Katalin főigazgató

Május 14., szerda

12.00 Varadinum Junior – ifjúsági kulturális rendezvény

Helyszín: Mihai Eminescu Főgimnázium

Programfelelős: Mihai Eminescu Főgimnázium; Hochhauser Enikő aligazgató, Varga Zsuzsa MEDIT elnök

13.30 Vers és zene a Holnaposoktól, a Holnaposok szobránál

Helyszín: a Holnaposok szoborcsoportja

Programfelelős: nagyváradi magyartanárok

17.00 Jubileumi kiállítás

Helyszín: Tibor Ernő galéria

Programfelelős: Tibor Ernő Képzőművészeti Alapítvány

18.00 Ünnepi istentisztelet: igét hirdet dr. Szebik Imre nyugalmazott evangélikus püspök, fellépnek: a debreceni Canto Armonico énekegyüttes és a Varadinum Vonósnégyes, szeretetvendégség

Helyszín: nagyváradi evangélikus templom

Programfelelős: Nagyváradi Evangélikus Lutheránus Egyházközség; Mátyás Attila evangélikus lelkész

18.30 Közönségtalálkozó Kukorelly Endre íróval, közreműködik: Szűcs László

Helyszín: Ady Endre Emlékmúzeum

Programfelelős: Ady Endre Emlékmúzeum, Várad kulturális folyóirat; Imre Zoltán múzeumvezető, Szűcs László igazgató

20.00 Ez az arc ismerős – egy kellemes este Mikó Istvánnal és barátaival – monológok, kuplék, humoreszkek, zenés paródiák, vidám jelenetek és dalok, előadók: Mikó István Jászai-díjas színész, Rusz Milán és Suha Kálmán színészek

Helyszín: a Partiumi Keresztyén Egyetem díszterme

Programfelelős: Nagyváradi Magyar Diákszövetség és a MAKET, Királyhágómelléki Református Egyházkerület; Erőss Ádám elnök, Varga Zsuzsa elnök, Forró László előadó tanácsos

Május 15., csütörtök

10.00 Nagyvárad és Bihar a korai középkorban – történelmi konferencia

Helyszín: a nagyváradi Polgármesteri hivatal díszterme/Posticum

Programfelelős: Szacsvay Akadémia, Tanoda Egyesület; Szabó Ödön elnök, Kecse Gabriella elnök

12.00 Találkozó Varró Dániel íróval, költővel

Helyszín: a Szacsvay Imre Általános Iskola udvara

Programfelelős: Szacsvay Imre Általános Iskola, Várad kulturális folyóirat; Pásztor Gabriella igazgató, Szűcs László igazgató

15.00 Szent László, a lovagkirály – díjkiosztóval egybekötött kiállítás

Helyszín: a Gyermekpalota díszterme

Programfelelős: Tanoda Egyesület; Kecse Gabriella elnök

16.30 – Református lelkészkórusok országos találkozója – hangverseny

Helyszín: Nagyvárad-Olaszi református templom

Programfelelős: Bihari Református Egyházmegye; Mikló Ferenc esperes és Veres-Kovács Attila lelkész

17.00 Hagyományőrző gyermekfoglalkozás

Helyszín: a Kanonok sor 25. szám

Programfelelős: Partiumi Háló Egyesület; Konrád Katalin elnök

17.30 Közönségtalálkozó, könyvbemutató – vendég Varró Dániel

Helyszín: a Szacsvay Imre Általános Iskola

Programfelelős: Szacsvay Imre Általános Iskola, Várad kulturális folyóirat; Pásztor Gabriella igazgató, Szűcs László igazgató

17.30 Szent László kútja – a Nagyváradi Művészeti Líceum és a Biharpüspöki tanintézmények diákjainak zenés, prózai bemutatója, Szent László városalapító királyunk emlékére

Helyszín: a Biharpüspöki Bocskai István közösségi ház

Programfelelős: Biharpüspöki Alapítvány; Timár Enikő elnök

18.00 Ünnepi istentisztelet, fellép a Voce Vita kvartett, ezt követi Halmágyi Csaba: Életképek című ceruzarajz kiállításának megnyitója, szeretetvendégség

Helyszín: a Nagyváradi Unitárius Egyházközség temploma és a Simó Benjámin Galéria

Programfelelős: Nagyváradi Unitárius Egyházközség; Molnár Imola lelkész

19.30 Kocsis István: Árva Bethlen Kata – történelmi játék Kökényesi Ági és Szarvas Attila előadásában, rendezte: Pozsgai Zsolt

Helyszín: a Partiumi Keresztyén Egyetem díszterme

Programfelelős: Nagyváradi Magyar Diákszövetség, Királyhágómelléki Református Egyházkerület, Erőss Ádám elnök, Forró László előadó tanácsos

Május 16., péntek

10.00 Nyitott kapuk – iskolanap

Helyszín: Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium

Programfelelős: Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium; Szabó Zsuzsanna igazgató

16.30 Hol sírjaink domborulnak – Kárpát-medencei magyar középiskolások történelmi vetélkedője

Előadást tart: Dr. Fónagy Zoltán (Budapest) és Dr. habil. Fleisz János történészek

Helyszín: a nagyváradi vár multifunkcionális terme

Programfelelős: Ady Endre Líceum, Sapientia Varadiensis Alapítvány; Fleisz Judit történelemtanár

17.00 Könyvbemutató – Puskás Bálint Zoltán: „… nem ilyen lovat akartam”

Helyszín: a Római Katolikus Püspöki Palota díszterme

Programfelelős: Partium Alapítvány; dr. Földes Béla elnök

18.00 Könyvbemutató – Péter I. Zoltán: A nagyváradi vár építészettörténete

Helyszín: a Lorántffy Zsuzsanna Egyházi központ múzeumterme

Programfelelős: Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság; Dukrét Géza elnök

18:00 Bihari FC–Ferencvárosi Zöld Sasok öreg fiúk gálamérkőzés – jelen lesznek többek között Détari Lajos, Lipcsei Péter, Dragóner Attila, Schultz Levente

Helyszín: a Bihorul sportiskola pályája (Matei Basarab utca 4. szám)

Programfelelős: Zöld Sas Sportegyesület, Bihar megyei RMDSZ; Major András elnök, Botházy Nándor sportért felelős ügyvezető, Ferkő Jenő sportigazgató, vállalkozó

19.00 Varnus Xaver orgonakoncertje

Helyszín: Nagyvárad-Olaszi Református templom

Programfelelős: Kiralyhágómelléki Református Egyházközség, Csűry István püspök

19.30 Bihari Barnabás grafikái a Püspöki Palota felújításáról: 1967-1970

Helyszín: a Posticum díszterme

Programfelelős: Posticum – Movimentum Iuventutis Christianae Egyesület; Csernák Béla elnök, Rencsik Imre ügyvezető igazgató

20.00 Kicserélődtek drága vérereid, ó város … – Zudor János költő előadóestje, közreműködik Lászlóffy Zsolt zeneszerző

Helyszín: a Posticum díszterme

Programfelelős: Posticum – Movimentum Iuventutis Christianae Egyesület; Csernák Béla elnök, Rencsik Imre ügyvezető igazgató

Május 17., szombat

9.30 Hol sírjaink domborulnak – Kárpát-medencei magyar középiskolások történelmi vetélkedője

Helyszín: az Ady Endre Líceum díszterme

Programfelelős: Ady Endre Líceum, Sapientia Varadiensis Alapítvány; Fleisz Judit történelemtanár, Apáti Tímea történelemtanár

11.00 Népfőiskolák, tudástárak, közösségépítők – nemzetközi konferencia az Erdélyi Népfőiskolai Collegium fennállásának 15. évfordulója alkalmából

Helyszín: a Nagyvárad-Ősi Református Egyházközség gyülekezeti terme

Programfelelős: Erdélyi Népfőiskolai Collegium; Ft. Csűry István püspök, társelnök, Barabás Zoltán költő, társelnök

17.00 Nagyvárad, mint törvényhatósági jogú város – előadás

Helyszín: az Ady Endre Líceum díszterme

Programfelelős: Szőlősért Közösségi Kulturális Egyesület; Kádár József jogász

17.00 Nagyváradi gyökerek – festmény- és fotókiállítás

Helyszín: Posticum – Szent Erzsébet kápolna

Programfelelős: Thurzó Sándor-József

19.00 Bikini koncert

Helyszín: a Lotus Központ parkolója

Programfelelős: Lotus Center, Cinema Palace, Varadinum Kulturális Alapítvány, Nagyváradi Magyar Ifjúsági Szervezet; Fehér Tamás elnök

21.00 Kormorán koncert

Helyszín: a Lotus Központ parkolója

Programfelelős: Lotus Center, Cinema Palace, Varadinum Kulturális Alapítvány, Nagyváradi Magyar Ifjúsági Szövetség; Fehér Tamás elnök

Május 18., vasárnap

11 .00 Ünnepi szentmise és körmenet – főcelebráns Exc. Böcskei László nagyváradi megyés püspök

Helyszín: Római Katolikus Székesegyházi Bazilika

Programfelelős: Római Katolikus Püspökség; Mons. Fodor József általános helynök

16.00 Könyvbemutató – „… és feltört a hit” 50 éve Nagyvárad lakói megvédték a Szent László templomot az ateista hatalom rombolásától – Péter I. Zoltán és Szilágyi Aladár összeállítása

Helyszín: a Nagyárad-újvárosi Római Katolikus Szent László templom

Programfelelős: Nagyárad-újvárosi Római Katolikus plébánia; Pék Sándor esperes, plébános

17.00 Szabadtéri fúvóskoncert

Közreműködnek: a kiskőrösi és nagyváradi fúvószenekarok

Helyszín: a Holnaposok szoborcsoportja

Programfelelős: Deé Róbert

19.00 Varadinum Díjkiosztó Ünnepség

Helyszín: Szigligeti Színház

Programfelelős: Varadinum Kulturális Alapítvány, Szigligeti Színház; Koncsek Vadnai Zita elnök, Czvikker Katalin főigazgató

Szophoklész: Antigoné – a debreceni Csokonai Nemzeti Színház előadása

Helyszín: a Szigligeti Színház

Programfelelős: Szigligeti Színház; Czvikker Katalin főigazgató

Fővédnök:Kelemen Hunor miniszter

Halász János kulturális államtitkár

Támogatók:

Kulturális és Örökségvédelmi Minisztérium

Nemzeti Együttműködési Alap

Az RMDSZ által alapított Communitas Alapítvány

Bihar Megyei Tanács Közösségi és Szociális Igazgatósága

Nagyváradi Önkormányzat

Kiemelt Médiapartner:

Bihari Napló