XXII. Festum Varadinum rendezvénysorozat

Akt.:
XXII. Festum Varadinum rendezvénysorozat
„Üdvöz légy, kegyelmes Szent László király, / Magyarországnak édes oltalma, / Szent királyok közt drágalátos gyöngy, / Csillagok közt fényes csillag.” (Szent Lászlót dicsérő himnusz 1470-ből). Az idén április 21–28. között rendezik meg a Festum Varadinum rendezvénysorozatot.

 

Április 21., vasárnap

10.00 Ünnepi istentisztelet – igét hirdet Nagytiszteletű Fazakas Csaba, a Temesvár-Belvárosi Református Gyülekezet lelkipásztora, a Temesvári Református Egyházmegye esperese, az Esperesek Kollégiumának elnöke

Helyszín: Nagyvárad-csillagvárosi református templom

17.00 Nagy Ágnes és Patai István hajdúnánási képzőművész textilkiállítása

Helyszín: Tibor Ernő Galéria – Nagyvárad

Április 22., hétfő

8.00 Apáról fiúra – hagyományőrző mesterek találkozója

Helyszín: a nagyváradi vár nyári színházának irodalmi kávézója

11.00 Varadinum Junior – ifjúsági kulturális rendezvény

Helyszín: a Mihai Eminescu Főgimnázium

17.00 Csendidő – Jankó Szép Noémi Abigél és Márton Katalin képzőművészeti kiállítása

Helyszín: az UAP galéria – Fő utca 15. szám (a kiállítás április 22. és május 3. között tekinthető meg)

17.00 A két Rimanóczy – Nagyvárad építészei – Péter I. Zoltán helytörténész filmvetítéssel egybekötött ismeretterjesztő előadása

Helyszín: a Szent László Római Katolikus Iskolacsoport díszterme

18.00 Sopron Kapisztránja: Arany Paszkál János – emlékműsor

Helyszín: a Szent László Római Katolikus Iskolacsoport díszterme

Április 23., kedd

10.00 Kultúrák találkozása III. – iskolanap

Helyszín: a Szent László Római Katolikus Iskolacsoport

12.00–15.00 Olvass – alkoss – játssz – képességfejlesztő, csapatépítő foglalkozások – iskolanap

Helyszín: a Szacsvay Imre Általános Iskola

14.00 Diákok tisztelgése A Holnap Irodalmi Társaság költői előtt – magyaróra az utcán

Helyszín: a Holnapos szoborcsoport

16.00 Generációk párbeszéde – beszélgetés volt diákokkal – iskolanap

Helyszín: a Szacsvay Imre Általános Iskola

16.30 Civil Társadalom Napja 2013 – Civilek baráti találkozója

Helyszín: Tibor Ernő Galéria – Nagyvárad

18.00 Acél Ervin karmesteri életművének méltatása – Hausmann Kóródy Alice – Hausmann György: Acél Ervin Nagyvárad zenei életének szolgálatában – könyvbemutató és megemlékezés

Helyszín: a Királyhágómelléki Református Egyházkerület székházának díszterme

Április 24., szerda

10.30 Emlékezés és emléktábla avatás – 240 éve építették az Orsolya zárda saroképületét 

Helyszín: az Ady Endre Líceum emeleti folyosója

17.00 Könyvbemutató – Péter I. Zoltán helytörténész: A jelenkori Nagyvárad megalapítása

Helyszín: az Ady Endre Líceum díszterme

18.00 Ünnepi istentisztelet, igét hirdet Győri János Sámuel pesterzsébeti ev. lelkész, előadást tart Patrubány Miklós a Magyarok Világszövetségének elnöke, fellép a Voce Vita énekegyüttes, Benczédi Hunor basszusénekes vezetésével, szeretetvendégség

Helyszín: a nagyváradi evangélikus templom

Április 24., csütörtök

11.00  Nyitott kapuk – iskolanap

Helyszín: a Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium

17.00 Nagyvárad és A Holnap világa – kulturális ismeretterjesztő, vetítéssel egybekötött előadás és irodalmi est

Helyszín: az Ady Endre Líceum díszterme

18.00 Ünnepi istentisztelet, szószéki szolgálatot végez Nagytiszteletű Dimény József unitárius esperes, fellép a Csillagfény kórus és Stadler klarinét kamarazenekar, kiállításmegnyitó: Gavrucza Tibor: Érmelléki tájak, akvarellkiállítás a Simó Benjámin galériában, szeretetvendégség

Helyszín: a Nagyvárad-Bihari Unitárius Egyházközség temploma és a Simó Benjámin galéria

Április 26., péntek

18.00 Közéleti fórum

Helyszín: az újvárosi-RMDSZ székház (Simion Barnutiu utca 14. szám)

18.00 Erdély aranykora – Kárpát-medencei magyar középiskolások történelmi vetélkedője

Előadást tartanak: Dr. Oborni Teréz (Budapest) és Dr. Habil. Fleisz János történész

Helyszín: az Ady Endre Líceum díszterme

19.00 Könyvbemutató – Makai Zoltán: Szemelvények Bihar megye és térsége ipartörténetéből

Helyszín: a Lorántffy Zsuzsanna Egyházi központ múzeumterme

Április 27., szombat

8.30 Erdély aranykora – Kárpát-medencei magyar középiskolások történelmi vetélkedője

Helyszín: az Ady Endre Líceum díszterme

17.00 Tükörképek – Forró Ágnes képzőművész grafikai kiállítása

Helyszín: a Királyhágómelléki Református Egyházkerület székházának emeleti folyosója

18.00 „…Te szeress legalább” – Fényes Szabolcs zeneszerző életét és dalait bemutató színházi előadás

Helyszín: a Bocskai István Közösségi Ház Biharpüspöki

19.00 Erdély nyugati ablakában – Nagyvárad és Bihar megye látványosságai – árusítással egybekötött filmvetítés

Helyszín: a Királyhágómelléki Református Egyházkerület székházának díszterme

Április 28., vasárnap

11.00 Ünnepi mise és körmenet – misét celebrál exc. Böcskei László nagyváradi megyéspüspök

Helyszín: a Római Katolikus Bazilika

16.00 Útlevéllel Nagyváradon – könyvbemutató gyerekeknek – Kincses Képeskönyv Nagyvárad

Helyszín: a Gheorghe Şincai Megyei Könyvtár aulája (Román hadsereg utca 1/A szám)

19.00 Varadinum Díjkiosztó Ünnepség 

Helyszín: a Szigligeti Színház

Madách Imre: Az ember tragédiája – a Debreceni Csokonai Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház közös koprodukciója

Helyszín: a Szigligeti Színház

Támogatók: Kulturális és Örökségvédelmi Minisztérium, Communitas Alapítvány

Médiatámogatók: Bihari Napló, Partium Rádió

www.vka.ro