2020.02.17. 14:15
Kárpátaljai fiatalok képzését támogatja a kormány
Lego robotépítő készleteket, tableteket, valamint okostáblát kap öt iskola, az intézmények tanárai pedig robotikai tanfolyamon vehetnek részt.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti államtitkára hétfőn Budapesten, sajtótájékoztatón elmondta: a tízmillió forintos támogatás keretében megvásárolt Lego robotépítő készletek, tabletek, okostáblák legkésőbb húsvétig megérkeznek.
Schanda Tamás úgy fogalmazott:
„Magyarország azt szeretné, ha az ukrán hatalom úgy tekintene a kárpátaljai magyarságra, mint erőforrásra, amely Ukrajnát erősíti, és elősegíti a magyar-ukrán kapcsolatok rendezését. A kárpátaljai magyarok minél jobban élnek, minél erősebb a közösségük, annál jobban hozzá tudnak járulni Ukrajna sikeréhez.”
Kitért arra: Magyarország akkor is kiállt Ukrajna mellett, amikor az előző ukrán elnök idején sorra sértették meg a kárpátaljai magyarok jogait.
Hozzátette: az új ukrán elnök, Volodomir Zelenszkij „új reményt jelent arra, hogy Ukrajna nem fog magyarellenes politikát folytatni”.
„Értjük Ukrajnának azt az elvárását, hogy a területén élő minden állampolgár tudjon ukránul beszélni, mi pedig azt szeretnénk, ha a Kárpátalján élő magyarok megőrizhetnék magyar anyanyelvüket. Szerintünk ezt a két célt egyszerre is el lehet érni” – fogalmazott Schanda Tamás.
„Megfelelő oktatás nélkül ugyanis nincsen magyar jövő Kárpátalján. Ha nem képeznek magyar anyanyelvű tanárokat, hivatalnokokat, különböző szakembereket, akkor élhetetlenné válik a térség a magyarok számára”
- mondta.
Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke – megköszönve a magyar kormány támogatást – fontosnak nevezte, hogy a kárpátaljai fiatalok is rendelkezzenek korszerű tudással.
Azt mondta:
a kárpátaljai magyar közösség küzdelmes időszakon van túl, de a nehézségek ellenére számos sikert is elért.
Példaként említette az ITM-mel közösen indított szakképzési programot, kiemelve, hogy „a szakképzés különösen fontos Kárpátalján, ahol az elmúlt években szinte teljes egészében megszűnt a magyar nyelvű szakképzés, sőt a szakképzés maga is rendkívüli módon visszafejlődött”.
„Eddig Nagydobronyban alakítottak ki szakképzési központot, de a tervek szerint a következő években Beregszászon és Tiszapéterfalván is új szakképzési központokat fognak nyitni” – mondta.