A gazdasági napilap a China Unicom elnökét idézte, aki azt mondta, hogy szívesen együttmûködnek bármilyen céggel, aki “betartja a kínai törvényeket”, de jelezte, hogy a Google-lel jelenleg nem kooperálnak. Az amerikai internetes vállalat hétfõn jelentette be, hogy többé nem hajlandó a pekingi kormány által elõírt öncenzúrára és kínai keresõportálját hongkongi oldalára irányítva szabad keresést biztosít felhasználói számára. Közben a szintén amerikai GoDaddy domain-név regisztráló cég is bejelentette: leállítják mûködésüket Kínában.
A Financial Times szerint a China Unicom lépésével a Google nem csak a világ legnagyobb, 384 millió felhasználóval rendelkezõ internetes piacáról, hanem a világ legnagyobb 750 millió elõfizetõs mobilpiacáról is kiszorulhat. Kína második legnagyobb mobilszolgáltatója a korábbi tervek szerint a Google Android operációs rendszerét használta volna új okostelefonjain. A gazdasági lap arról nem ír, hogy a China Unicom csak a keresõszolgáltatást távolítja el, vagy esetleg egy teljesen új operációs rendszert vezet be. A New York Times úgy tudja, hogy a vezetõ mobilszolgáltató, a China Mobil is törli megállapodását a Google-lel, és mobilinternetes felületein nem használja majd a vállalat keresõjét.
Kína legnépszerûbb internetes fórumjainak mûködtetõje a Tianya szintén bejelentette csütörtökön, hogy felfüggeszti együttmûködését az amerikai céggel. A Tianya-nak 35 millió regisztrált felhasználója van.
Közben egy újabb amerikai internetes cég közölte, hogy nem hajlandó többet az öncenzúrára. A GoDaddy, a világ legnagyobb domain-név regisztrálója ezentúl nem jegyez be új neveket – mondta a cég alelnöke. Christine Jones hozzátette, hogy cégét hasonló hackertámadások érték Kínából decemberben, mint amelyek hozzájárultak a Google részleges kivonulásához az ázsiai országból.
A Google januárban számolt be arról, hogy célzott támadások érték oldalait, illetve kínai emberi jogi aktivisták náluk mûködtetett e-mail fiókjait.
-Független Hírügynökség-