2020.08.20. 12:29
Nagyváradon nyílt meg Románia első szecessziós múzeuma
Az európai uniós finanszírozással felújított Darvas-ház hivatalos újranyitási ünnepségét augusztus 19-én, szerda este tartották meg. A villa ezentúl szecessziós múzemként működik, és a járványügyi intézkedések betartásával csütörtöktől bárki által látogatható.
Ciucur Losonczi Antonius
Az ingatlan a Rimanóczy (ma Iosif Vulcan) utca 11. szám alatti aránylag szűk, a Körös-partra is kitekintő aszimmetrikus telkén található. Az itteni földszintes ház helyére Darvas Imre már 1908 nyarán szeretett volna egy kétemeletes bérpalotát építeni, de ez akkor nem valósult meg. Majd csak 1910-1911-ben építették fel e telekre a Vágó József és Vágó László terve alapján ma is látható Darvas-házat, melynek kivitelezője Sztarill Ferenc volt. A zsidó származású Darvas Imre személyében különben a Bihar megyei modern erdőkitermelés megteremtőjét tisztelhetjük. Az autodidakta üzletemberek közé tartozott, saját erejéből küzdötte fel magát a legnagyobb és legvirágzóbb bihari fakitermelő vállalat élére. 1907-ben jegyeztetett be közös fakitermelő céget vaskohi székhellyel hittársa, dr. La Roche Alfred bázeli bankárral, a La Roche és Darvas Fakitermelő Rt. közkereseti társaságot. Darvas 1913. május 7-én meghalt, a cég pedig La Roche Faipari Rt. néven működött tovább 1948-as államosításáig.
Az ezentúl a Városi Múzeum hálózatának részeként szecessziós múzeumként működő villát az ezredfordulót követően hosszú ideig nem óvták és védték értékének megfelelően, holott műemléknek lett nyilvánítva. Két és fél évvel ezelőtt az önkormányzat megbízásából a Constructorul Salard cég klivitelezésében kezdődtek el a felújítási munkálatok a helyszínen. A projekt európai uniós finanszírozással a Regionális Operatív Program 2014–2020 keretében valósult meg. A beruházás összértéke 1,9 millió euró volt, melyből az önkormányzatra eső önrész két százalékot tett ki, a többi vissza nem térítendő támogatásként érkezett. Elsődleges célnak a szecessziós stílus ezen emblematikus épületének felújítását, új rendeltetésekkel való ellátását, és bejárhatóvá tételét tekintették úgy a váradiak, mint a turisták számára.
Mint az avatási ünnepségen elhangzott, a múzeum kialakítása során kikérték a nagyszebeni Brukenthal Múzeum, a szinajai Peleș kastély Múzeum, a bukaresti Parfümmúzeum és a Nagyváradi Zsidó Hitközség képviselőinek szakvéleményét is. Az eredmény önmagáért beszél, a látottakkal nem csak Angela Lupșea, a Városi Múzeum igazgatónője volt elégedett, hanem örökösként az egyik emeleti lakás korábbi tulajdonosa, Simon Judit újságíró, színikritikus is.
A villa földszintjén a látogatók egy vendégváró termet fedezhetnek fel (ahol ajándékokat vásárolhatnak), egy kávézót (ahol azonban a koronavírus-járványra való tekintettel jelenleg nem időzhetnek hosszabb ideig), illetve egy interaktív pannót próbálhatnak ki. Ez 12 illusztrált „négyzetet” tartalmaz, melyeknek a megérintése egy sor, hangeffektusokkal kísért videoanimációt csal elő. Szintén ezen a szinten olyan díszítések, tárgyak, műalkotások is megcsodálhatóak, melyek a szecesszió korát jellemezték, valamint időszakos tárlatoknak is teret biztosítanak az üzemeltetők, hat hónapig például parfümöket állítanak ki.
Az emeletre érve kisebb időutazást tehetnek az érdeklődők, szembesülhetnek azzal, hogyan nézett ki egy polgári lakás a 20. század első évtizedeiben. Pazar látványt nyújt a hálószoba (ahol szándékosan hagyták ott a neobarokk- rokokó stílusu bútorzatot), az ebédlő és a hölgyek szalonja. Üvegfalon keresztül a fürdőszoba is megtekinthető, valamint egy cselédszoba titkai is feltárulnak a nagyközönség előtt. Nemcsak az asztalokat, tükröket, kanapékat, mindennapi használati tárgyakat lehet azonban megnézni, hanem még egy zongorát is, mely elengedhetetlen tartozéka volt a múlt század elején egy módosabb család otthonának. Az ünnepségen különben Thurzó Zoltán zongoraművész játszott ezen a hangszeren.
Főleg a kisebb gyermekek számára érdekes lehet az az elsötétített szoba, ahol a fényfestésekkel körülbelül 10 percen keresztül egy mesevilág világ elevenedik meg. A házhoz tartozik egy hangulatos kert is, ahol akár szabadtéri rendezvényeket is lehet szervezni.
A szecessziós múzeumként működő Darvas-ház keddtől vasárnapig (a hivatalos ünnepnapok kivételével) április 1. és október 31. között 10 és 18 óra (utolsó beengedés 17 órakor) között, míg a november 1-től március 31-ig terjedő időszakban 9 és 17 óra között látogatható (utolsó beengedés 16 órakor). Óránként léphetnek be a látogatók, be kell tartani a védőtávolságot, és az emeletre például egyszerre csak 15 személyt engednek fel.
Fotók: Alexandru Nițescu