Festum Varadinum 2008. április 20–27. között

Festum Varadinum 2008. április 20–27. között
Bihar megye – Összeállításunkban a XVII. Festum Varadinum programját ismertetjük. A nyitónapon ünnepi misét celebrálnak a Bazilikában, amit körmenet követ.

A következő vasárnap az olaszi református templomban ünnepi istentisztelettel, majd délután ünnepi előadással és díjkiosztóval zárul a rendezvénysorozat.

 

Április 20., vasárnap

11 óra: Ünnepi mise és körmenet – misét celebrál Francisco Javier Lozano érsek, pápai nuncius

Helyszín: Római Katolikus Bazilika

16 óra: A Sárkány Lovagrend avatási szertartása

Helyszín: Római Katolikus Bazilika

16 óra: Alternatív kiállítás Antal Lajos által készített Leonardo-tárgyakból

Helyszín: a Régi Malom, Miron Costin utca 21. sz. (a Nagypiac mögött)

18 óra: Drakula – a Budapest Táncegyüttes előadása

Helyszín: a Szakszervezetek Művelődési Háza

 

Április 21., hétfő

8 óra: Apáról fiúra – hagyományőrző mesterek találkozója

Helyszín: Kanonok sor

16 óra: Képzőművészeti Kiállítás – Nagy László esztergomi pasztellfestő kiállítása

Helyszín: Tibor Ernő Galéria

16 óra: Szent László emlékezete – emlékezések, legendák Szent László királyról

Helyszín: az Ady Endre Líceum díszterme

18 óra: A Holnap városa – a Partiumi Keresztény Egyetem reklámgrafika szakos hallgatóinak tavaszi tárlata

Helyszín: a Királyhágómelléki Református Egyházkerület Székháza

18 óra: Nemzetiségi és kisebbségi jogok Európában – elmélet és joggyakorlat

Helyszín: az Ady Endre Líceum díszterme

19 óra: Veress Sándor-est – kamarahangverseny

Helyszín: a Királyhágómelléki Református Egyházkerület Székházának díszterme

 

Április 22., kedd

9 óra: „Értékeink Európában” – iskolanap

Helyszín: Szent László Római Katolikus Gimnázium, Nagyvárad,

12 óra: Regionális Simonyi Napok

Helyszín: a nagyváradi Vártemplom

15 óra: Generációk találkozója       

Helyszín: Szent Márton Otthon Nagyvárad

18 óra: Ki tud többet Szent László király városáról, Nagyváradról – vetélkedő egyetemisták részére      

Helyszín: Partiumi Keresztény Egyetem, Bolyai terem

18 óra: Kamarazenei est – Thurzó Zoltán – zongora, Intermezzo – vonósnégyes

Helyszín: a Nagyváradi Állami Filharmónia Enescu–Bartók hangversenyterme

 

Április 23., szerda

10 óra: Civil Társadalom Napja 2008 – Civil szervezetek és önkormányzatok együttműködése

Helyszín: Ady Endre Líceum – Nagyvárad

16 óra: Seiffried Zoltán kisvárdai festőművész kiállításának megnyitója

Helyszín: a nagyváradi vár M3-as PÓDIUM terme

17 óra: Mátyás király reneszánsz udvarában – történelmi előadások

Helyszín: Ady Endre Líceum olvasóterme

18 óra: Ünnepi istentisztelet, könyvbemutató – A lámpagyújtogató – képkiállítás és szeretetvendégség – igét hirdet Ft. Adorjáni Dezső-Zoltán evangélikus püspök, fellépnek: a kolozsvári Protestáns Teológia kórusa, vezényel Dr. Kovács Attila teológiai tanár, Kiss Törék Ildikó, Varga Vilmos színművészek

Helyszín: nagyváradi evangélikus templom és Evangélikus óvoda

19 óra: Égig érhetne az ének… Boros Zoltán zenés dokumentumfilmje – a nagyváradi METROPOL együttes az idők sodrában.

Helyszín: az Ady Endre Líceum díszterme

 

Április 24., csütörtök

11 óra: Generációk találkozója       

Helyszín: Szent Márton Otthon Nagyvárad

12 óra: Keresztény drámaíró verseny – iskolanap

Helyszín: Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium – díszterem

14 óra: Unióról az Unióban – iskolanap

Helyszín: Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium – nagyterem

16 óra: A magyar tudományosság napja – intézményépítés és összehangolás a Kárpát-medencei magyar tudományos kutatásban

Helyszín: a Partiumi Keresztény Egyetem Bartók terme

16 óra: A nagyváradi vár történetének bemutatása – kulturális séta

Helyszín: a nagyváradi vár

18 óra: Ünnepi istentisztelet, orgona- és hegedűkoncert, népdalok, emléktábla-avatás, kiállítás és szeretetvendégség – szószéki szolgálatot végez Ft. Dr. Szabó Árpád unitárius püspök; fellépnek: Strausz Imre István – orgona, Ráduly Zsófia – hegedű, Demeter Panna és zenekara; a Simó Benjámin Galéria névadó ünnepsége; Halmágyi Csaba képkiállításának a megnyitója.

Helyszín: a nagyváradi unitárius templom

 

Április 25., péntek

10 óra: A kultúrák közötti párbeszéd európai esztendeje – európai fórum

Helyszín: a Királyhágómelléki Református Egyházkerület Székházának díszterme

14 óra: Tempfli József püspök úr – életút-kiállítás

Helyszín: a Római Katolikus Bazilika kincstára

16 óra: Jeruzsálem békéje – Gervai Tamás kiállítása

Helyszín: a Királyhágómelléki Református Egyházkerület Székházának emeleti csarnoka

16 óra: Hunyadi Mátyás és kora – Kárpát-medencei magyar középiskolások találkozója – történelmi előadások

Helyszín: a Római Katolikus Püspöki Palota Széchényi Miklós terme

17 óra: Nemezmesék – kiállítás

Helyszín: Vizual Art Galéria, Nagyvárad

18 óra: Dr. Jósa Piroska: Bihari sorsok a változó időben. Ujj János: Arad építészeti emléke. Pávai Gyula: Mesélő aradi házak – könyvbemutató

Helyszín: Lorántffy Zsuzsanna Református Egyházi Központ

18 óra: Múlt és jelen – Várad irodalmi élete – kulturális, irodalmi összeállítás

Helyszín: Bocskai István Közösségi Ház

18 óra: Zsidó est

Helyszín: a Nagyváradi Állami Filharmónia Enescu–Bartók hangversenyterme

19 óra: Hangverseny – Szent László ének- és zenekar

Helyszín: Római Katolikus Bazilika

 

Április 26., szombat

9 óra: Hunyadi Mátyás és kora – Kárpát-medencei magyar középiskolások történelmi vetélkedője

Helyszín: az Ady Endre Líceum díszterme

10 óra: Pályázati díjkiosztó ünnepség

Helyszín: a Királyhágómelléki Református Egyházkerület Székházának Bolyai terme

10 óra: Anyák dicsérete – ifjúsági tánccsoportok és versmondók találkozója

Helyszín: a Királyhágómelléki Református Egyházkerület Székházának díszterme

16 óra: Előadás a várbeli királyszobrok történetéről – Jakabffy László

Helyszín: a nagyváradi vár, Kiss Stúdió

17 óra: Bakonyi Laura budapesti színművész előadóestje. Kisér Trifán László és Kinda Péter.

Helyszín: Tibor Ernő Galéria

18 óra: Ünnepi hangverseny – Ionel Pantea operaénekes és Erna Schoepges zongoraművésznő

Helyszín: a Nagyváradi Állami Filharmónia Enescu–Bartók hangversenyterme

19 óra: Válogatás a zeneirodalom gyöngyszemeiből – Varadinum vonósnégyes; Bihari Sándor kórus – szimfonikus koncert

Helyszín: a Barátok temploma

 

Április 27., vasárnap

11 óra: Ünnepi istentisztelet, Biblia-kiállítás

Helyszín: nagyvárad-olaszi református templom, Lorántffy Zsuzsanna Egyházi Központ

19 óra: Varadinum díjkiosztó ünnepség– rendezvényzáró előadás: Marosmentiek – néptáncműsor – Nagyvárad Táncegyüttes, rendező-koreográfus: Kádár Elemér

Helyszín: a Szakszervezetek Művelődési Háza