Erdon - Nemzetkozi

2012.08.26. 14:52

Amerika legszerényebb hőse

Szombaton, 82 éves korában elhunyt Neil Armstrong, az első ember, aki a Holdra lépett. A korábbi tesztpilóta a híres Apollo-11 misszió után visszavonult és egyetemi oktatóként dolgozott.

Szombaton, 82 éves korában elhunyt Neil Armstrong, az első ember, aki a Holdra lépett. A korábbi tesztpilóta a híres Apollo-11 misszió után visszavonult és egyetemi oktatóként dolgozott.

 

„Egy kis lépés az embernek, hatalmas ugrás az emberiségnek” – Neil Armstrong szavai a világtörténelem részévé lettek. Valójában vita volt arról, hogy mit is mondott: „kis lépés egy embernek”, vagy „kis lépés az embernek” – de ez nem számított. Ő volt a 20. század egyik legmerészebb tudományos expedíciójának vezetője.

Tisztelgés

Neil Armstrong és társai a hidegháború, az Egyesült Államok és a Szovjetunió közötti űrverseny közepén érkeztek a Holdra, de néhány pillanatra elfelejtették a rivalizálást: a Hold felszínén hagytak egy emléktáblát az addigi űrkutatás során életüket vesztett amerikai és szovjet űrhajósok előtt tisztelegve.

Armstrong szokatlanul szerény, szinte szégyenlős ember volt. A Földre való visszatérése után nem sokkal elhagyta a NASA-t és egyetemi professzorként dolgozott Cincinnatiban – kerülve a nyilvánosságot. 2003-ban, amikor a motoros repülés 100. évfordulóján beszédet mondott egy stadion közönsége előtt csak pár szót szólt és a Holdutazást nem is említette. Nyilvánosan nem bírálta az Barack Obama-kormányzat döntését, amely drasztikusan lecsökkentette az emberi űrutazásokat, de ismert volt, mennyire dühítette a határozat. Mielőtt űrhajós lett belőle, Neil Armstrong tesztpilóta volt, többek között a 100 km magasra emelkedő X-15-ös kísérleti géppel repült, amit már űrrepülésnek minősítettek. Hidegvérét bizonyította egy fennmaradt filmfelvétel, amelyen azt látni, hogyan katapultált, miközben gépe a földbe csapódott és felrobbant.

Az 1930-ban született Armstrong 6 éves korában ült először repülőgépre és attól fogva a repülés lett a mániája. Modelleket épített és 16 éves korában már repülési engedélye volt – hamarabb, mint ahogy autóra jogosítványt szerzett. Később a koreai háborúban 78 harci bevetésen vett részt, majd repülőmérnöki mesterfokozatot szerzett a Dél-Kaliforniai Egyetemen. Kétszer nősült, két felnőtt fiút hagyott hátra. Michael Collins, az Apollo-11 misszió harmadik tagja azt mondta szombaton: Armstrong nagyon fog hiányozni neki. Neil Armstrong 82 éves volt. (Forrás: inforadio.hu)

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!