ERDON Helyi hírek

2012.07.11. 12:47

Veszélyben a püspökfürdői tó

Nagyvárad- Szerda délben az Aurel Lazăr Emlékmúzeum kiállítótermében közvitát rendeztek a püspökfürdői tó, illetve a Pece-patak természetvédelmi területről, mely egy EU-s támogatású kutatás része.

Nagyvárad- Szerda délben az Aurel Lazăr Emlékmúzeum kiállítótermében közvitát rendeztek a püspökfürdői tó, illetve a Pece-patak természetvédelmi területről, mely egy EU-s támogatású kutatás része.

 

Az Éghajlati és környezeti változások regionális hatásának feltárása és összehasonlító elemzése vizes élőhelyeken Környezetvizsg. 0901/207/2.2.2. című projekt résztvevői a magyarországi Homokkert Kistérségi Integrációs Nonprofit Közhasznú Kft., mint vezető partner (a projekt irányítása és pénzügyi menedzsmentje) és a váradi Körösvidéki Múzeum, mint projekt partner (asszisztenssel és belső szakértőkkel). A Regionális Operatív Program 2. prioritási tengelyéhez, A társadalmi és gazdasági kohézió erősítése a határ menti térségben, valamint a 2.2-es beavatkozási területhez Együttműködés ösztönzése a kutatásfejlesztés és innováció (K+F) területén tartozik, és a Magyarország- Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 keretében, az Európai Unió támogatásával, Románia és Magyarország társfinanszírozásával valósul meg 2011. április 1. és 2012. szeptember 30. között, 114.950 euró összköltségvetési értékben (80.030 euró a vezető partner, 34.920 euró pedig a projekt partner részköltségvetése).

A projekt célja

A projekt átfogó célja a környezetileg érzékeny területek revitalizálása és gazdasági célú fenntartható fejlesztése, melyet új, vizes élőhelyekre alkalmazható környezet-monitorizálási metodika révén kiván megvalósítani. Ennek megfelelően ökológiailag érzékeny területek állapotának felmérése és az emberi behatások okozta fizikai, kémiai és ökológiai folyamatok dinamikájának feltárása fog megvalósulni egyrészt a mórahalmi Nagyszéksós-tón (szikes élőhelyek) a vezető partner révén, másfelől pedig a püspökfürdői tavon (termálvízi élőhelyek karsztos alapzaton) a projekt partner által. A környezetvédelmi célú vizsgálatok végzésében a két partner kiegészíti egymást. A Körösvidéki Múzeum vezetésével történnek a paleökológiai vizsgálatok, valamint a területek fejlődéstörténeti és életciklus elemzései, a Homokkert Kft. a talaj- és vízkémiai vizsgálatokért és mintavételezésért, valamint a térképkészítésért felelős. A beütemezett tevékenységek közül kiemelendő a mindkét területről történő mintavételezés (víz, talaj, üledék), a laborvizsgálatok (paleökológiai és kémiai), az adatbázis kialakítása, a térképkészítés, valamint az ökológiai viszonyok elemzése a vizsgált ökoszisztémákban. Az ökológiai monitoringon és a paleökológiai analíziseken alapulnak az éghajlati prognózisok és az emberi behatásokra érzékeny területeknek a kijelölése, valamint a szennyezések észlelési idejének lerövidítése, melyek által fenntarthatóbbá válik a vizes élőhelyekkel, mint természeti erőforrásokkal való gazdálkodás.

Apadt a vízszint

A közvitán dr. Aurel Chiriac múzeumigazgató és dr. Venczel Márton biológus, projektasszisztens köszöntötték a megjelenteket, majd az intézmény szakemberei beszéltek a püspökfürdői tóról és a Pece-patak természetvédelmi területen végbement változásokról, ahol megtalálható az Európában egyedi Nílusi tündérrózsa, egy endemikus halfaj és egy a jégkorszakot túlélő csigafaj is. Többek közt elhangzott: az elmúlt télen veszélyben volt a tó, csak „mesterséges lélegeztetéssel” tudták életben tartani a víz alatti források elapadása miatt. A gondokat tovább súlyosbították az illegális termálvíz fúrások. Szerencsére áprilisban némiképp javult a helyzet, így jelenleg a természetre van bízva, hogy életben marad-e a tó.

Ciucur Losonczi Antonius

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!