A VI. György királyról szóló mozi a legjobb film díja mellett elhozta a forgatókönyvért, a rendezésért és Colin Firth személyében a legjobb színészi alakításért járó díjat is. A kritikusok másik favoritja, “A közösségi háló” három díjjal vigasztalódott: forgatókönyv-írója mellett zeneszerzőlt és vágóit tüntették ki. A legjobb színésznő a “Fekete hattyú” sztárja, Natalie Portman lett, míg a legjobb idegen nyelvű filmnek a dán “Egy job világ” című alkotást választotta a zsűri.
A második világháború alatt uralkodó VI. György történetét bemutató “A király beszéde” című mozit összesen 12 díjra jelölte az Amerikai Filmakadémia, amelyekből végül négyet kapott meg, közte a legrangosabbat, a legjobb filmnek járót. A legjobb eredeti forgatókönyvért odaítélt elismerét David Seidler vette át, megköszönve II. Erzsébet királynőnek, hogy nem záratta a londoni Towerbe, amiért káromkodásokat adott a filmbeli uralkodó szájába.
A dadogó királyt megformáló Colin Firth a Golden Globe és a BAFTA-díj után az Oscart is átvehette a szerepért, maga mögé utasítva a tavaly kitüntetett Jeff Bridgest, a Facebook-alapítót játszó Jesse Eisenbergöt, a Biutiful spanyol sztárját, Javier Bardemet és az est egyik házigazdájaként is közreműködő James Francót. A gála meghozta az elismerést Tom Hoopernek, “A király beszéde” rendezőjének is, akit a Golden Globe-díjátadón és a BAFTA-gálán is megelőzőtt David Fincher, “A közösségi háló” alkotója.
A fődíjra szintén esélyesnek tartott Facebook-film végül az est vesztese lett. A négy Golden Globe-ot nyerő mozi a nyolc jelöléséből hármat váltott díjra. Aaron Sorkin megkapta a legjobb adaptált forgatókönyvért járó elismerést, és nyertek a film vágói és zeneszerzői. Szintén négy – technikai – díjat nyert az “Eredet”, bezsebelve az operatőri munkáért, a hangkeverésért és hangvágásért, valamint a legjobb vizuális effektekért járó elismeréseket.
A mellékszereplőknek járó díjakat “A harcos” című film sztárjai vehették át: a férfiak között Christian Bale, a nők között pedig Melissa Leo győzött. Legjobb színésznőnek a Darren Aronofsky filmjében, a “Fekete hattyúban” játszó Natalie Portmant választották a filmakadémia tagjai. A zavart elméjű balerinát alakító színésznő Annette Beninget, Nicole Kidmant, Jennifer Lawrence-t és Michelle Williams-t utasította maga mögé.
A gála talán egyetlen komolyabb meglepetését a legjobb idegen nyelvű film díjazása jelentette: legtöbben a mexikói “Biutifult” várták befutónak, ám végül a dán Susanne Bier filmje, az “Egy jobb világ” nyert. Az animációs filmek közül – a legjobb film kategóriában is indult – “Toy story 3″ című mozit találta kitüntetésre érdemesnek a zsűri, amely díjazta Randy Newman “We Belong Together” című betétdalát is.
A mintegy háromórás gálát ezúttal is hollywoodi Kodak Színházban rendezték, a show házigazdája James Franco és Anne Hathaway volt. A díjátadót több mint 200 országban közvetítették a televíziók, és az előzetes becslések szerint több százmillió ember nézte meg világszerte.